Nelegální stahování loni způsobilo škody více než dvě a půl miliardy

01.07.2012 13:50

Tyto škody vzniklé nelegálním šířením a stahováním audiovizuálních materiálů byly vyčísleny na více než 2,6 milird koun. Mezi požkozené patří nejenom distributoři, ale také tvůrci a producenti. Konkrétně na české filmy činí ztráty asi 610 miliónů korun.

Nelegální stahování loni způsobilo škody více než dvě a půl miliardy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Staroměstském náměstí se protestovalo proti smlouvě ACTA

Tyto údaje zveřejnili zástupci audiovizuálního průmyslu v Karlových Varech při příležitosti debaty ohledně kradení filmů. Podle nich jsou tržby serverů, které fungují jako uložiště, kolem 140 miliónů korun.

Do debaty s názvem „Proč se kradou filmy“ se zapojil americký režisér a producent Taylor Hackford, který je znám jako autor filmů jako Životní zkouška, nebo Ray. Hackford v USA tvrdě bojuje za přísnější postihy nelegálního stahování. Stahování je podle něj krádež a pirátství by mohlo poškodit hlavně začínající filmaře.

„Sehnat peníze na natočení filmu je čím dál těžší,“ tvrdí Hackford pro Deník.cz. Kvůli pirátství jsou poté nižší tržby ze vstupného do kin a to může způsobit, že příště filmař už nedostane peníze od producentů.

„Tato složitá situace se týká i české kinematografie,“ vyjádřil se režisér Karel Janák. Peníze se musí získavat z více zdrojů. Dřívejším zdrojem byl předprodej práv na distribuci DVD, ten je nyní kvůli pirátství a nelegální distribuci už nereálný.

Jak ale pirátství zabránit?

Jedním přínosným řešením by mohlo být zavedení legálních portálů pro stahování za určitý poplatek. Jenže jejich zavedení je nákladné. Podle filmařů by v tomto problému měl zasáhnout stát a jeho orgány. Domnívají se, že stát zasahuje nedostatečně. Na druhou stranu již existují zákony na stíhání pirátství.

reklama

autor: afk

nálepkování

Čemu pozitivnímu podle vás přispívá to věčné nálepkování? Vaše vláda a Vy nevyjímaje, dost často nálepkuje demostranty. Proč? Co tím získáváte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A to nevíte, co bylo pak! Železný vyběhl za Ševčíkem. I jeho vlastní se do něj trefují

10:10 A to nevíte, co bylo pak! Železný vyběhl za Ševčíkem. I jeho vlastní se do něj trefují

Debata o konsolidačním balíčku v pořadu Události, komentáře ČT24 začala ostrou přestřelkou mezi děka…