Nemáme rádi Huawei, vydali jsme Nikulina, odsuzujeme Madura. Za odměnu Babiše pozvali k Trumpovi, vysvětluje tisk

21.02.2019 10:14

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude již za pár dní hostem amerického prezidenta Donalda Trumpa v Bílém domě. Jak včera informoval americký velvyslanec v Praze Stephen King, prezident Trump pozval Babiše k sobě dne 7. března. Prezident Miloš Zeman tak ostrouhal, i když v minulosti měl od Trumpa příslib, že jej u sebe v sídle přivítá.

Nemáme rádi Huawei, vydali jsme Nikulina, odsuzujeme Madura. Za odměnu Babiše pozvali k Trumpovi, vysvětluje tisk
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš
reklama

Deník MF Dnes pak uvádí, že v celé věci může hrát roli také kauza Huawei. Prezident totiž podporuje čínskou společnost v boji s počítačovými firmami, Američané však stojí v boji na opačné straně. A tam je právě i Andrej Babiš. Vzal vážně zprávy Úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) podpořené zprávami Bezpečnostní informační služby ohledně hardwaru a softwaru od Huawei. Babiš se dokonce kvůli Huawei pustil i do sporu s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem, kdy zopakoval vnímání bezpečnostního rizika těchto technologií.

Kromě kauzy Huawei pak mohlo Babišovi otevřít dveře i dřívější vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA, píše Právo. Stejně tak i shodný postoj k vývoji ve Venezuele a uznání Juana Guaidóa. 

A tak zatímco se Babiš chystá do Bílého domu, na Hradě plánují několikadenní návštěvu Číny, kam by měl zamířit prezident Miloš Zeman na konci dubna. 

Prezident USA a předseda české vlády budou podle dokumentu jednat o posílení dvoustranných vztahů, o potřebě společně čelit globálním výzvám, včetně problémů kybernetické a energetické bezpečnosti, a o vzájemném obchodu. Prohlášení připomnělo, že Babišova návštěva se uskuteční u příležitosti 30. výročí sametové revoluce a 20. výročí členství ČR v Severoatlantické alianci.

Podle Babiše je pozvání vyvrcholením vztahů mezi Českou republikou a USA, ministerstvo zahraničí to označilo za úspěch české diplomacie s tím, že o agendě bude ve Washingtonu při své nynější návštěvě jednat šéf diplomacie Tomáš Petříček. „Jde o úspěch české diplomacie, který jen podtrhuje výbornou úroveň česko-amerických vztahů,“ dodalo ministerstvo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

18:51 Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) doporučil, aby se teď vzhledem k epidemiologické situaci nekon…