Němci uprchlíky nechtějí a dali to prý najevo už i ručně. Chceme zpátky, ozývá se z táborů zklamaně

31.07.2015 9:15

Před několika dny Parlamentní listy publikovaly text německého týdeníku Spiegel, který se zabýval údajným nárůstem nevraživosti Němců vůči cizincům. Reportéři britského deníku Daily Mail se vypravili mezi syrské uprchlíky, kteří tento trend potvrzují. Někteří prý dokonce proto uvažují o návratu do své rodné země, kde přitom zuří válka.

Němci uprchlíky nechtějí a dali to prý najevo už i ručně. Chceme zpátky, ozývá se z táborů zklamaně
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Upchlíci v Itálii
reklama

Sedmadvacetiletý syrský uprchlík Taher přijel do Německa dle zjištění Daily Mail před týdnem. Riskoval svůj život a absolvoval nebezpečnou cestu přes Středozemní moře, aby unikl zvěrstvům páchaným v jeho zemi. Před nedávnem byl napaden skupinou extremistů a tváří tvář britským reportérům nyní činí šokující přiznání. „Zažil jsem tady tak nepříjemné situace, že se chci raději vrátit do Sýrie. Přijel jsem do Evropy, protože jsem se doma bál o život. Ale tady se nyní bojím úplně stejně,“ vypráví Taher lámanou angličtinou a ukazuje dopis, ve kterém žádá o stažení žádosti o azyl. Zatím přebývá v uprchlickém táboře nacházejícím se v malém východoněmeckém městě Freital. Právě v tomto městě se v posledních měsících konalo mnoho protestů proti přistěhovalcům.

V Německu v letošním roce došlo k téměř 200 útokům proti přistěhovalcům. Přičemž se očekává, že do země přijde až 500 000 lidí ze Sýrie, Iráku, Afghánistánu a subsaharské Afriky. Někteří prchají před válkou, jiní před tíživou ekonomickou situací. „Německo nabízí štědrý azylový systém. Původně tak země tímto způsobem chtěla odčinit svoji nacistickou minulost. Ale reakce domácího obyvatelstva vůči cizincům jsou stále agresivnější. Vlastenecké hnutí Pegida si získává stále větší podporu a podařilo se mu v minulých měsících zorganizovat protimuslimské shromáždění čítající až 25 000 lidí,“ poukazuje Daily Mail. Městečko Freital, ležící poblíž Drážďan, se stalo symbolem vzestupu nepřátelství vůči cizincům. Tento týden dokonce neznámí útočníci vyhodili do vzduchu vůz levicového politika Michaela Richtera.

Celý text v angličtině najdete ZDE

Situace je stále napjatá. Freital je hluboce rozdělen,“ cituje deník vyjádření čtyřicetileté Steffi Brachtelové, jež pomáhá organizovat demonstrace proto Pegidě. Terčem útoku se stal také známý německý herec Til Schweiger, který hrál mimo jiné ve filmu amerického režiséra Quentina Tarantina „Hanebný pancharti“. Schweiger totiž veřejné avizoval, že v Hamburku daroval uprchlíkům oblečení a jejich dětem hračky. V dubnu byl dokonce v Lipsku zastřelen kurdský student ze Sýrie. V Drážďanech byl zase minulý týden neonacistickými skupinkami napaden uprchlický tábor, kde se zdržují převážně lidé se Sýrie. Stovky aktivistů se minulý pátek střetly s příznivci krajně pravicové strany NPD. Tři lidé byli při těchto nepokojích vážně zraněni.

Na protest proti plánovanému příjezdu 280 uprchlíků se příznivci nacismu shromáždili před jejich budoucím domovem a hromadně hajlovali. Přitom neonacisté pokřikovali, že jsou cizinci kriminálníci a nadávali žadatelům o azyl do prasat. Samolepky na sloupech veřejného osvětlení ve Freitalu navíc vyzývají uprchlíky, aby odešli a vzkazují jim, že nejsou v Německu vítáni. Z celého Německa proudí do uprchlických táborů jídlo, oblečení a hračky od dobrovolníků. Někteří z nich také dávají uprchlíkům hodiny německého jazyka zdarma. Ti přebývají ve stanových táborech či improvizovaně upravených sportovních halách nebo bývalých vojenských základnách. Političtí představitelé spolkových zemí Bavorsko a Bádensko–Württembersko si však již stěžovali na to, že nesou neúměrnou finanční zátěž a žádali více peněz z federálních fondů.

Politické strany zároveň diskutují, jestli je potřeba upravit imigrační zákon tak, aby rozlišoval politické a ekonomické uprchlíky. Stejně tak řeší, jak co nejlépe začlenit přistěhovalce do pracovního trhu. Existuje seznam tzv. bezpečných zemí, kam patří Srbsko, Bosna a Makedonie. Občané těchto zemí o azyl žádat nemohou. Bavorský premiér Horst Seehofer by rád zařadil do kategorie bezpečných zemí všechny balkánské státy a urychlil tak deportaci neúspěšných žadatelů o azyl zpět do jejich domovů. Mezitím již varoval Německý institut pro lidská práva, že situace se podobá té na začátku 90. let minulého století, kdy se země zmítala v útocích proti cizincům. Aktivistka Brachtelová říká, že se nyní situace změnila. Především v tom, že proti cizincům již zdaleka neprotestují jen holohlaví násilníci v kanadách. Existuje prý mnoho lidí, u kterých nelze podobné extremistické postoje na první pohled vůbec rozpoznat. O to je současná situace dle jejího názoru nebezpečnější,“ uvádí Daily Mail.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

13:19 Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) byl hostem v pořadu Týden podle Jaromíra Soukupa v TV Barran…