Němcová má strach z levice: Když vidím, jak mladý Zimola bere mladým lidem iluze koalicí s rudými...

6. 9. 2013 8:38

Bývalá šéfka sněmovny Miroslava Němcová bude historicky první ženou, která povede ODS do parlamentních voleb. V rozhovoru pro Hospodářské noviny vyjadřuje obavy nad budoucí vládou levice. Komunisté se podle ní opět radikalizují a nevěří, že je ČSSD udrží na uzdě.

Němcová má strach z levice: Když vidím, jak mladý Zimola bere mladým lidem iluze koalicí s rudými...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jako poslední dorazila místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová
reklama

Exprezident Václav Klaus uvedl, že se nehodlá vrátit do ODS, dokud jsou tam lidé jako Jiří Pospíšil nebo právě Miroslava Němcová. Volební lídryně strany neví o tom, že by si něco udělali. "Zaznamenala jsem tento výrok, byl rozšířený ještě o Bohuslava Svobodu a Marka Bendu. Upřímně to neumím vysvětlit. Mohlo by to být tím, že jsem v jednom z rozhovorů řekla, že návrat Václava Klause je nesmysl. Myslela jsem návrat člověka, který by se měl ujmout ODS a řídit ji v této podobě. To se mi však na konflikt zdá málo," uvažuje v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Jméno Klaus rozštěpilo ODS. Němcová vidí příčinu v tom, že jako prezident kritizoval Klaus programové i personální věci za vlády Mirka Topolánka i Petra Nečase. To se prý části ODS dotýkalo, protože čekala, že zakladatel ODS, kterého strana prosazovala na Hrad, nebude ostře vystupovat proti ODS.

Obavy z levicové vlády ČSSD

Coby superlídr spatřuje jako zásadní několik momentů. "První vidím v úvaze nad tím, co se stane, když českou společnost ovládne levice, ČSSD a komunisté. A když k tomu přičteme kroky prezidenta Zemana, bojím se, že i tu příští vládu bude sestavovat stejně urputně a bezohledně jako tu dnešní," říká Němcová s tím, že v tomto ohledu sdílí názor s TOP 09, která svoji kampaň chce postavit na boji proti údajné rozpínavosti Miloše Zemana.

Politička je přesvědčena, že se komunisté zase radikalizují. "Nechci hysterizovat atmosféru, ale sleduji pohyby u komunistů a vidím, jak v Praze sesazují Jiřího Dolejše, komunistu modernějšího střihu, a nasazují stalinistku Martu Semelovou. Totéž na jižní Moravě, kde Miroslav Grebeníček už měl být na nevolitelném místě a je posunut předsedou strany na druhé místo," popisuje své obavy Němcová.

Sociální demokracii Němcová jednoduše nevěří, že bude rozhodovat o tom, kam až se KSČM po volbách dostane. "Vidím hejtmana Zimolu, proti jehož spolupráci s komunisty se postavili studenti. Je to mladý člověk, od něj bych čekala, že bude zvažovat, jestli nevezme iluze mladým lidem. Ale on komunisty podpořil," kritizuje politička.

"Mám strach, když slyším rady prezidenta, na něž čím dál víc členů ČSSD slyší: Opřete se o komunisty, aktivně, či pasivně. Nevěřím socialistům, že udrží komunisty na uzdě," uzavírá Němcová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

19:25 To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku sdílel videa s názory na jeho zvolení do Rady České t…