Německá kancléřka v Kanadě zopakovala, že ukrajinský konflikt nemá vojenské řešení

10.02.2015 8:22

Německá kancléřka Angela Merkelová po jednání s premiérem Kanady Stephenem Harperem zopakovala svůj dřívější názor, že konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou nelze vyřešit vojenskými prostředky. Merkelová se s kanadským premiérem setkala jen několik hodin po jednání s americkým prezidentem Barackem Obamou ve Washingtonu.

Německá kancléřka v Kanadě zopakovala, že ukrajinský konflikt nemá vojenské řešení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kancléřka Angela Merkelová
reklama

Obama při této příležitosti uvedl, že uvažuje o prodeji protitankových prostředků a dalších obranných zbraní Ukrajině, avšak žádné rozhodnutí v tomto směru nepadlo. Merkelová se však rozhodně postavila proti dodávkám zbraní Ukrajině.

"Doufám, že budeme schopni vyřešit tento konflikt diplomatickými prostředky, protože vojensky jej vyřešit nelze," řekla kancléřka.

Cesta Merkelové do Washingtonu a Ottawy následovala po jednáních, která vedla minulý týden společně s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem v Kyjevě a ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě. Všichni čtyři představitelé by se měli setkat ve středu v Minsku. "Uvidíme za pár dnů, zda dosáhneme pokroku," poznamenala kancléřka. Pokud k pokroku nedojde, západní spojenci by měli koordinovat další kroky, nicméně zopakovala, že není nakloněna dodávkám zbraní. "Teď bychom měli soustředit veškeré úsilí, abychom našli diplomatické východisko," zdůraznila s tím, že je vděčna americkému prezidentovi a kanadskému premiérovi za podporu.

Předseda kanadské vlády obdivuje úsilí Německa a Francie

Harper prohlásil, že by rád viděl u ruského prezidenta Vladimira Putina stejnou oddanost diplomatickému řešení krize. Kanadský premiér poznamenal, že obdivuje úsilí Německa a Francie dosáhnout mírového řešení, avšak Putin zřejmě odmítá diplomatické prostředky a sází na vojenské násilí.

Kanada je domovem více než milionu lidí s ukrajinskými kořeny, poznamenala agentura AP. Agentura TASS připomněla, že Kanada již dodává Ukrajině nesmrtící výzbroj.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Češi vyhrají, když si nekleknou. Limberský naplno, facka Skotům

14:52 Češi vyhrají, když si nekleknou. Limberský naplno, facka Skotům

Politika do sportu nepatří, takový názor v rozhovoru na Primě pověděli bývalí fotbalový reprezentant…