Německá propaganda! Klaus tepal ČT. A hle, co se stalo

9. 1. 2020 9:42

Zaostřeno na Evropu. S tímto pořadem, který Česká televize přebírala z Německa, už se diváci ČT nesetkají. Je to dobře? Dle Viliama Bucherta z Reflexu ano, prý se jednalo o pořad jednostranný, až dezinformační. A stěžoval si na něj i bývalý prezident Klaus. „Byla to vždy jednostranná propaganda německého pohledu na věc, propaganda progresivistických, politicky korektních agend a témat, propaganda názorů, které nejsou názory našimi,“ tvrdil a dokládal to na tom, že pořad oslavoval činnost „Spolku pro hledání padlých ve východní Evropě“.

Německá propaganda! Klaus tepal ČT. A hle, co se stalo
Foto: Daniela Černá
Popisek: Václav Klaus
reklama

Bez fanfáry skončily na ČT dva pořady. Jednak vědomostní soutěž To se ví, zaměřená na dezinformace, která na Československé filmové databázi nakonec skončila s 18 %. A také sobotní pořad Zaostřeno na Evropu (Focus on Europe), který ČT přebírala z německé televize Deutsche Welle. Že byl převzatý pořad zrušen, kladně ocenil Viliam Buchert z Reflexu. „V obou pořadech se někdy objevovaly zavádějící informace, proto je dobře, že už něco podobného na obrazovkách neuvidíme,“ kvitoval rozhodnutí zrušit pořad, který ČT vysílala prý už od roku 2006. ČT poskytla zdůvodnění, že v souladu s dlouhodobou strategií posilování vlastního zahraničního zpravodajství navýšila produkci vlastních analyticko-dokumentárních reportáží a rovněž prodloužila stopáže některých specializovaných pořadů věnovaných dění ve světě. Nicméně, s Deutsche Welle prý bude ČT dále spolupracovat a „hledat další možnosti vzájemné zpravodajské výměny“.

Anketa

Prospěla existence TOP 09 české demokracii?

4%
96%
hlasovalo: 25986 lidí

Dle Bucherta byly hlavně v období 2015 až 2016 ve Focusu vyzdvihovány pozitivní aspekty migrace, a to bez uvádění těch negativních. „Přesně v intencích toho, co do světa šířila mainstreamová německá média a kancléřka Angela Merkelová,“ dodal. Negativně naopak byla hodnocena jaderná energie a Buchertovi se nezdál ani názor Deutsche Welle na klimatický alarmismus. Před pořadem varoval už při spouštění To se ví, kdy ho prohlásil za „výsek jednoho propagandistického náhledu“, a proto za dezinformační: „Pořad Zaostřeno na Evropu nevyjadřuje postoje většiny obyvatel České republiky, a dokonce ani nepopisuje široké spektrum názorů německých občanů (třeba strana Alternativa pro Německo je fuj). Je to účelové dezinformační vysílání. Přesto nám ho ČT opakovaně předkládá.“

Na Focus si také stěžoval bývalý prezident Václav Klaus. Ten ho označil za „velice zvláštní pořad“. „Vždy, když jsem tento program – zvaný nikoli česky Focus – viděl, nevěřícně jsem ‚kroutil hlavou‘. Byla to vždy jednostranná propaganda německého pohledu na věc, propaganda progresivistických, politicky korektních agend a témat, propaganda názorů, které nejsou názory našimi,“ mínil Václav Klaus, s dodatkem, že i s tvrzením, že názory ČT jsou „naše“ má problém. Také byl překvapen tím, že v listopadu 2019 už se jednalo o více než sedmistý díl pořadu.

Fotogalerie: - Stojím za ČT

Demonstrace na podporu České televize jako veřejno...
Demonstrace na podporu České televize jako veřejno...
Demonstrace na podporu České televize jako veřejno...
Demonstrace na podporu České televize jako veřejno...
Demonstrace na podporu České televize jako veřejno...
Demonstrace na podporu České televize jako veřejno...

Klaus vyjádřil souhlas s kritiky na internetu, kteří pořad označili za multikulturní neomarxistickou propagandu a tvrdili, že je manipulativní a demagogický. Bývalého prezidenta především popudilo, že pořad, který zhlédnul, dle jeho názoru oslavoval činnost „Spolku pro hledání padlých ve východní Evropě“. Klaus řekl, že proti existenci spolku nikdo nic mít nemůže. „Nevidím však žádný důvod, aby byl tento pořad přejímán Českou televizí,“ dodal.

„Je to další, zdánlivě nevinná součást přepisování historie a vytlačování z podvědomí faktu, kdo tyto války vyvolal a k jakým tragédiím vedly. Východní Evropa jsou většinou Slované a stojí za zmínku, že Slovanů zahynulo ve II. světové válce 27 milionů, daleko nejvíce ze všech jazykových a etnických skupin. Proto dnes nemá Česká televize vysílat pořad Spolku pro hledání padlých ve východní Evropě, resp. nesmí ho vysílat bez jakéhokoli dovysvětlujícího komentáře,“ rozčiloval se bývalý prezident.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ne covid, ale tato dohra nás zabije. Padlo varování. A slova o lockdownu

6:18 Ne covid, ale tato dohra nás zabije. Padlo varování. A slova o lockdownu

Profesor ekonomie a člen Národní ekonomické rady Štěpán Jurajda apeluje na občany, aby dodržovali vš…