Německá vláda dá další peníze na řešení uprchlické vlny

26.08.2015 13:40

Německá vláda poskytne letos spolkovým zemím dodatečných 500 milionů eur (13,5 miliardy Kč) na řešení dopadů uprchlické vlny. Dosud na tyto účely uvolnila miliardu eur, celkové náklady se pro letošní rok přitom odhadují na deset miliard (271 miliard Kč). Německý prezident Joachim Gauck dnes prohlásil, že situace kolem běženců je pro zemi velká výzva, je ale přesvědčen, že se s ní Německo dokáže vypořádat.

Německá vláda dá další peníze na řešení uprchlické vlny
Foto: wikipedia
Popisek: Německá vlajka.
reklama

Spolkové země nesou většinu nákladů spojených s tím, že do Německa letos dorazí až 800.000 běženců. Musí totiž pro ně zajišťovat ubytování, stravu i lékařskou pomoc. Zemské vlády si dlouhodobě stěžovaly, že jim vláda dostatečně nepomáhá a že je péče o uprchlíky finančně vyčerpává. Peníze, o jejichž uvolnění dnes berlínský kabinet rozhodl, by měly zemím jednorázově pomoct v letošním roce. Ministerstvo financí ale chce ještě na podzim vyjednat nový způsob financování péče o běžence, kdy by se peníze ze státního rozpočtu uvolňovaly automaticky na základě toho, kolik lidí do Německa dorazí.

Gauck dnes při návštěvě ubytovny pro běžence v berlínské čtvrti Wilmersdorf vyjádřil přesvědčení, že Německo dokáže na uprchlickou vlnu reagovat. "Chci také připomenout, že Německo v minulosti, kdy bylo po válce zničeno, muselo zvládnout ještě větší přívaly uprchlíků. dnes se na to zapomíná, ale země to tehdy dokázala vyřešit," řekl Gauck.

Podle prezidenta pracovníci v ubytovnách pro běžence, kteří zde často působí ve svém volném čase, dokazují, že Německo je vstřícná země, která je připravena pomáhat potřebným. "Nasazení těchto lidí považuji za správnou odpověď na násilnosti a štvavé pokřiky proti cizincům," řekl Gauck.

Napětí, které v Německu způsobila uprchlická vlna, však trvá. V noci na dnešek se neznámí pachatelé v Lipsku pokusili zapálit připravovanou nouzovou ubytovnu pro běžence. V úterý žháři vypálili podobné zařízení v Nauenu nedaleko Berlína.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

19:25 To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku sdílel videa s názory na jeho zvolení do Rady České t…