Německo, Švédsko, všude hrůza. Nechali nás hladovět a mrzli jsme. Imigranti se balí a míří zpět

8. 3. 2016 18:24

Migrační krize přivedla do Evropy mnoho uprchlíků, kteří vyrazili s vidinou míru, klidu a prosperity. Stále více z nich však dospívá k tomu, že život v evropských uprchlických zařízeních a nejistota práce a bydlení není nic pro ně a tak se vrací zpět do vlasti. Informuje Fox News.

Německo, Švédsko, všude hrůza. Nechali nás hladovět a mrzli jsme. Imigranti se balí a míří zpět
Foto: Václav Fiala
Popisek: Na nádraží v Budapešti

Surkaw Omar a Rebien Abdulláh jsou dva iráčtí žadatelé o azyl, kteří prodali svoje živobytí, aby se dostali do Evropy. Celkem je cesta vyšla na 16 000 dolarů a výsledek bylo ubytování v uprchlickém centru, zima a hlad. Už jsou zpátky doma v Iráku.

„Bylo to opravdu špatné,“ řekl o německém uprchlickém táboře pětadvacetiletý Omar. „Na rovinu, hladověli jsme tam. Utekli jsme kvůli hladu. Dostávali jsme jen sýr a čaj a týdenní kapesné činilo 30 euro.“

Vydali se tedy do Švédska, kde však situace nebyla o mnoho lepší. „Když jsme dorazili, byla zima. Mrzlo. Dali mě na pokoj se třemi Syřany. Já nemluvím arabsky, oni kurdsky. Dorozumívali jsme se rukama nohama,“ řekl Omar. Po dalším pokusu o cestu do Německa svoje snažení vzdali a vydali se zpět do Iráku.

Omar a Abdulláh jsou tak další ze skupiny migrantů, jež se rozhodla v Evropě zkusit své štěstí a když to nevyšlo, vydala se zpět. Oba dva jsou původem ze severního Iráku, který nebyl tolik vystaven působení Islámského státu.

„Zhruba 70000 Iráčanů se loni přidalo k vlně uprchlíků hledajících v Evropě lepší život, uvádí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).“ Podle Irácké uprchlické organizace jich může být i dvakrát tolik. Od loňské zimy však roste počet lidí, kteří žádají IOM o pomoc při návratu do vlasti. V lednu jich organizace zaregistrovala již 831.

Celý text zde

„Těžko říct jaká budou finální čísla, jelikož mnozí z nich se vracejí nezávisle a splynou tak s ostatními cestovateli,“ řekla Sandra Blacková z IOM. „Jejich počty však zřetelně rostou.“

„Vrátili se, jelikož neměli naději na získání povolení k pobytu v Evropě, z nedostatku pracovních příležitostí,“ uvedla Blacková a dodala, že masivní příliv migrantů ztížil práci byrokratického aparátu a tedy i vyřizování žádostí o azyl.

Podle profesora antropologie z univerzity v Notre Dame Maurizia Albahariho, se nektěré země snaží odradit migranty od toho, aby se pokoušeli v nich získat azyl. Prodlužují lhůty na sjednocování rodin, přijímací procesy a zasahují k různým dalším opatřením.

Omar a Abdulláh jsou jedněmi z těch zklamaných Evropou. Abdulláh dokonce prodal i svoje taxi, aby se do Evropy dostal. Oba však tvrdí, že hlavním důvodem pro jejich cestu byl nátlak okolí. „Viděli jsme, jak všichni odcházejí a říkají 'V Evropě je to takové a makové.' Ale když jsem tam došel, vůbec to takové nebylo,“ řekl Omar.

„Život v Evropě je opravdu těžký,“ řekl Abdulláh. „Musíte čekat. A my už čekat nemohli. Nemohli jsme čekat, jelikož jsme příliš spoutaní a loajální k naší zemi, k našim rodinám, našim matkám a příbuzným. A upřímně, Evropa a povolení k pobytu nestojí za opuštění vlastní rodiny a riziko vlastního života.“

Soran Omar, předseda lidskoprávní komise kurdského regionálního parlamentu, se vyjádřil, že Omarova a Adulláhova zkušenost není zdaleka ojedinělá.

„Řekli jsme zástupci německého parlamentu, který nás nedávno navštívil, že dokonce i lidé, kteří opustili Falúdžu a Ramádí žijí v lepších podmínkách tady v Kurdistánu, než uprchlíci v Německu,“ prohlásil. Dodal však, že proudu lidí zatím nijak neubývá na síle. „Lidé zde nemají co ztratit. Myslíme, že letošní rok bude rokem migrace.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejnoprávní redaktor rozpálil fanoušky Ester Ledecké do běla. A pokračuje v kritice i po jejím olympijském zlatu

18:11 Veřejnoprávní redaktor rozpálil fanoušky Ester Ledecké do běla. A pokračuje v kritice i po jejím olympijském zlatu

Redaktora z ČRo Miroslava Bureše stále rozčiluje to, že česká reprezentantka ve snowboardu a v alpsk…