Německo hlásí úspěch: Opět se začne vyjednávat o míru na Ukrajině. Možná i se separatisty

15. 7. 2014 7:07

Kontaktní skupina složená ze zástupců Ukrajiny, Ruska a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě obnoví svou činnost a uspořádá nejpozději v úterý videokonferenci s proruskými vzbouřenci. Během návštěvy jordánského Ammánu to oznámil německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Nevyloučil, že po besedě zprostředkované přes internet se členové kontaktní skupiny setkají s proruskými radikály k přímému osobnímu jednání.

Německo hlásí úspěch: Opět se začne vyjednávat o míru na Ukrajině. Možná i se separatisty
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Žena držící svíčku za oběti na východě Ukrajiny

Kontaktní skupina zahájila svou činnost v červnu za účasti bývalého ukrajinského prezidenta Leonida Kučmy, ruského velvyslance v Kyjevě Michaila Zurabova a zástupkyně OBSE Heidi Tagliaviniové.

Na počátek července bylo naplánováno jejich jednání se vzbouřenci, ale schůzka se neuskutečnila. Na aktivizaci zprostředkovatelské mise se v minulých dnech dohodli ruský prezident Vladimir Putin a německá kancléřka Angela Merkelová při návštěvě finálového zápasu světového fotbalového šampionátu v Brazílii.

Moskva hodlá využít svého vlivu na separatisty

Definitivní dohoda o obnově činnosti kontaktní skupiny padla podle agentury DPA včera během telefonické besedy Steinmeiera s francouzskými ministrem zahraničí Laurentem Fabiusem, šéfem ukrajinské diplomacie Pavlem Klimkinem a Putinovým kancléřem Sergejem Ivanovem. Cílem zprostředkovatelského úsilí má být "životaschopné, oboustranně respektované příměří". Moskva prý přislíbila, že v tomto ohledu využije svého vlivu na ukrajinské separatisty.

Steinmeier nevyloučil, že na videokonferenci naváže přímé jednání mezi členy kontaktní skupiny a vzbouřenci. Kde a kdy by se taková schůzka uskutečnila, udržují organizátoři v tajnosti.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Sráč a koště“? Pavle Novotný, takto Jarek Nohavica křtil knihu. A nejen to! Vyslovil jasná slova

10:06 „Sráč a koště“? Pavle Novotný, takto Jarek Nohavica křtil knihu. A nejen to! Vyslovil jasná slova

Nejen křest knihy, ale i podpora toho, o čem píše. Toho se dočkal sociolog Petr Hampl od zpěváka a p…