Německý historik, šéfující našemu ÚSTRu: Němci za války nechtěli Čechy vyhladit, jenom poněmčit. A to ještě opatrně

20.06.2015 23:05

Nacisté prováděli u českého obyvatelstva opatrnější germanizační politiku než třeba v Polsku a poněmčovat ho museli částečně skrytě. Protektorát Čechy a Morava byl totiž důležitý pro německý zbrojní průmysl a podle německého historika Detlefa Brandese se nacisté báli sabotáží a většího odporu Čechů.

Německý historik, šéfující našemu ÚSTRu: Němci za války nechtěli Čechy vyhladit, jenom poněmčit. A to ještě opatrně
Foto: Archiv
Popisek: Německý tank Tiger

Plány nacistů s českým obyvatelstvem popisuje Brandes ve své knize Germanizovat a vysídlit, Nacistická národnostní politika v českých zemích. V českém překladu vyšla tento týden, dnes ji představil v Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). "Samozřejmě existuje velká literatura o protektorátu i o nacistické národnostní politice, takzvané Volkstumspolitik, ale myslím, že dosud se nikdo tak detailně nesoustředil jenom na národnostní politiku," řekl dnes v rozhovoru s ČTK Brandes, který je předsedou vědecké rady ÚSTR.

vyvlastňování českého majetku, odsun Čechů po záboru Sudet, restrikce českého školství

Nezpochybnitelný nacistický záměr násilné rasové selekce Čechů za druhé světové války podle něj zavdal i důvody československé exilové vládě později odsunout německé obyvatelstvo a orientovat se více na Sovětský svaz. Uznávaný historik se specializuje na česko-německé vztahy ve 20. století. V minulosti se již věnoval problému odsunu, chtěl se ale také zaměřit na příčinu, kterou je podle něho národnostní politika nacistů.

Jejím cílem bylo vytvořit Velkoněmeckou říši na rasových základech. V jejích hranicích posunutých na východ měla být germanizována správa a hospodářství, potlačen jazyk a kultura porobených národů, naopak podporováni měli být "etniční Němci", kteří také profitovali i z konfiskace židovského majetku. Brandes se v knize snaží odpovědět na otázku, jak si mocenské špičky v Praze a Berlíně "řešení české otázky" představovaly.

Protektorátní dokumenty Brandes studoval v německých a zejména českých archivech. Popisuje například opatření a plány nacistického Německa ohledně vyvlastňování českého majetku, odsunu Čechů po záboru Sudet, restrikce českého školství nebo "rasové hodnocení".

O germanizaci se nacisté snažili v těch slovanských zemích, jejichž vlády s nimi nespolupracovaly

"Němci chtěli germanizovat prostor i velkou část obyvatelstva. Měli plány postavit takzvané zemské mosty přes protektorát, například přes Prahu, Brno a sešněrovat české obyvatelstvo," uvedl. Chtěli podle něj rozšířit vojenská cvičiště, vysídlit české obyvatelstvo a po válce osídlit německým. Češi měli za protektorátu postupně ztratit znaky kulturního národa. Poněmčení došlo dost daleko, dodal.

O germanizaci se nacisté snažili v těch slovanských zemích, jejichž vlády s nimi nespolupracovaly. Příslušníci podmaněných národů byli klasifikováni buď jako "způsobilí k poněmčení", nebo jako "nežádoucí populační přírůstek". Pro ty první plánoval režim asimilaci, pro druhé nucené práce, deportaci nebo smrt.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Už se jich nezbavíme.“ Farský zkoušel migrační pakt hájit. Nešlo to

8:15 „Už se jich nezbavíme.“ Farský zkoušel migrační pakt hájit. Nešlo to

O tom, co skutečně přináší schválený migrační pakt diskutovali v pořadu Události, komentáře zástupci…