"Teroristický útok v Paříži není nic jiného než útok na srdce naší civilizace," píše komentátor nejčtenějšího německého deníku Bild. Podle něj útočníci nemířili jen konkrétně na redakci týdeníku Charlie Hebdo, ale i obecně na svobodu tisku, svobodné názory a svobodu umělecké tvorby. "Tyto svobody nás odlišují od temných koutů světa a povyšují nás nad ně. Díky těmto svobodám se může dařit kultuře, hospodářství, pokroku a blahobytu," uvádí list.
"Svoboda je oslavou rozmanitosti. Teroristé chtějí globální náboženský stát, v němž by radikálně islámské zákony svazovaly každodenní život. Jediné, co proti tomu můžeme dělat, je žít tak, jak žijeme dosud. Psát, co psát chceme," uvádí Bild.
Útok směřoval proti celému svobodnému tisku
"Útok zasáhl malé noviny, ale směřoval proti celému svobodnému tisku. Co víc, znamenal vyhlášení války celému svobodnému světu," uvádí komentátor deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung, podle kterého je svobodný tisk základní podmínkou demokratického státu. "Nesmíme připustit, aby lidé s kalašnikovy a s pancéřovými pěstmi rozhodovali, co smíme říkat, psát, kreslit, a dokonce si jen myslet," píše deník.
"Pracovníci francouzského satirického magazínu Charlie Hebdo zemřeli za svobodu slova," konstatuje německý deník Die Welt. "Pro budoucnost svobodné společnosti bude rozhodující, zda je připravena bránit hodnoty, na nichž je založena, proti útočícím bandám idiotů," píše komentátor deníku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr, čtk