Nemile překvapený Peksa: Strana je bita. Nečekali jsme, že tolik

10.10.2021 7:51

Pirátská strana oproti Starostům a nezávislým v kroužkování naprosto pohořela. Šokovaný europoslanec, šéf evropských Pirátů Mikuláš Peksa, který se dříve řadil mezi odpůrce koaliční spolupráce se STAN, v rozhovoru pro Právo připustil, že ztráty na mandátech kvůli kroužkování očekával, ale ne až takové.

Nemile překvapený Peksa: Strana je bita. Nečekali jsme, že tolik
Foto: Piráti
Popisek: Mikuláš Peksa

Pirátům kvůli kroužkování nakonec připadne jen pár křesel v Poslanecké sněmovně, Peksa je podle svých slov z těchto výsledků pro svou stranu nemile překvapen. „Očekával jsem, že to kroužkování bude hrát nějakou roli, ale jsem překvapen, jak velkou,“ přiznává.

Původní zdroj ZDE.

„Asi jsme nečekali, že těch preferenčních hlasů bude tolik. Nálady voliče se těžko odhadují. U koalic je klíčové, že rozhoduje pořadí preferenčních hlasů. A když se jedna strana rozhodne vykroužkovat tu druhou, tak se to stane,“ doplnil.

Tvorba koalic podle něj vytváří skutečně extrémně nestabilní prostředí, protože tam jedna strana může brát vše. „Je to strašně nepředvídatelné. Pokud jedna strana kroužkuje a druhá ne, tak je na tom bita,“ dodal Peksa závěrem.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Nepřesnost, či přímo dezinformace ve článku? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konec Lipavského: Po průšvihu v ČT přišlo nečekané. A zlé

9:21 Konec Lipavského: Po průšvihu v ČT přišlo nečekané. A zlé

Úplný idiot. I takové názory zaznívaly poté, co Jan Lipavský po schůzce s prezidentem Zemanem prezen…