Nemocenských přibylo o pětinu, v průměru ale byly o 6 dní kratší

27.04.2013 9:21

Dočasných pracovních neschopností přibylo v prvním čtvrtletí roku ve srovnání s loňskem o pětinu. Lidé ale stonali kratší dobu, průměrná doba nemocenské se zkrátila o šest dní. Na svém webu to dnes oznámila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Příčinou zvýšení počtu nemocenských byly podle správy častější onemocnění dýchací soustavy. Hygienici již na začátku dubna oznámili, že letos výrazně přibylo vážných případů chřipky, zaznamenaných nemocných bylo kolem milionu.

Nemocenských přibylo o pětinu, v průměru ale byly o 6 dní kratší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Teploměr, léky

Nemoci dýchacího ústrojí jsou pravidelně nejčastější příčinou pracovní neschopnosti, ale v prvních třech měsících tohoto roku se takto odůvodněných nemocenských objevilo mimořádné množství. Bylo jich celkem 232.465, o dvě třetiny více než ve stejném období loni. Tato zima byla dlouhá, s častým střídáním nízkých a vyšších teplot. Hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta již dříve uvedl, že jen na chřipku letos zemřelo v této sezoně 124 lidí, asi trojnásobně víc než při srovnatelné epidemii nemoci před dvěma lety, a více bylo i závažných průběhů onemocnění chřipkou.

Nejkratší neschopenky v Praze

Dohromady evidovala ČSSZ dočasných pracovních neschopností za letošek k 31. březnu 433.249. Oproti stejnému období loňského roku je to o 75.000, tedy o 21 procent případů více. V průměru ale každá neschopenka trvala jen 37,66 dne, přibližně o šest dní méně než loni. Právě nemoci dýchacího ústrojí vyžadují většinou kratší nemocenskou.

Nejdelší průměrnou dobu trvání jednoho případu pracovní neschopnosti zaznamenali pracovníci správy jako obvykle ve Zlínském kraji, a to 45,38 dne. Naopak nejkratší neschopenky si v průměru vybírali lidé v Praze, kde jeden případ trval průměrně 29,28 dne.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čtyři naháči v centru Prahy na solidaritu s Austrálií. Kolemjdoucí nevěřili vlastním očím

13:07 Čtyři naháči v centru Prahy na solidaritu s Austrálií. Kolemjdoucí nevěřili vlastním očím

REPORTÁŽ Ve čtvrtek 16. ledna se na Náměstí republiky v Praze uspořádal menší happening na podporu a…