Nenávist k ČR: Loket Kúdelovi? Britská TV jásá. Nad tím dohra u nás

31.03.2021 11:54

Výlet českých fotbalistů na britské ostrovy se opět zamotal v souvislosti s tamní potřebou otevřeně demonstrovat svůj odpor k rasismu. A opět při tom český obránce Ondřej Kúdela schytal ostrou nakládačku a po ní i sprosté nadávky na sociálních sítích. Tentokrát navíc britský televizní komentátor ani neskrýval svou radost z toho, že dostal „přes hubu“.

Nenávist k ČR: Loket Kúdelovi? Britská TV jásá. Nad tím dohra u nás
Foto: Screen vysílání ČT sport
Popisek: Ondřej Kúdela dostává loktem od walleského hráče

Český fotbalový národní tým nastoupil v úterý večer k utkání kvalifikace mistrovství světa ve Wallesu. Nakonec prohrál 1:0, na utkání ovšem znovu padl stín politiky. A to už před zápasem.

Ve chvíli, kdy už všichni byli připraveni k zahájení hry na svých místech, všichni fotbalisté Wallesu a s nimi i rumunští rozhodčí poklekli v gestu, vyjadřujícímu podporu hnutí Black Lives Matter. Toto pokleknutí se stalo významným symbolem především v USA, ale i ve Velké Británii, kde v posledním roce některé přistěhovalé menšiny důrazně vyžadují pokání země za její imperiální minulost.

Anketa

Přivolali byste policii na shlukující se a popíjející spoluobčany?

30%
70%
hlasovalo: 12902 lidí

Některá česká média po zápase kromě porážky udělala aféru i z toho, že čeští fotbalisté se ke gestu nepřidali. „Češi v Cardiffu na podporu hnutí Black Lives Matter nepoklekli,“ hlásal titulek Aktuálně.cz. Jiná média posměšně napsala „Nepoklekli, ani nebodovali“. Absence gesta pokory si povšimla i některá britská média.

Čeští fotbalisté ovšem svou podporu boji s rasismem vyjádřili jinak. V prohlášení Fotbalové asociace České republiky reprezentace již dopředu avizovala, že svůj postoj vyjádří položením ruky na levý rukáv dresu, na kterém měli vyšité logo „Respect“ programu UEFA proti rasismu. Důvodem je, že gesto pokleknutí podle nich přestalo být „apolitické“, což je jedna z hlavních zásad UEFA. Ze záběrů bylo zřejmé, že domluvené gesto čeští fotbalisté před zápasem skutečně provedli.

Britská televize si mezi českými fotbalisty pro detailní záběr neomylně vybrala hráče s číslem 17, obránce Ondřeje Kúdelu, aby divákům ukázala, zda aktuálně nejnenáviděnější Čech na britských ostrovech vyjadřuje patřičně transparentně svůj postoj k rasismu.

Kúdela před dvěma týdny v utkání Evropské ligy na půdě Glasgow Rangers měl urazit hráče skotského klubu černé pleti Glenna Kamaru. Ten tvrdí, že urážka, kterou nikdo jiný neslyšel, byla rasistická. Kúdela to popírá. Případ měl dramatické pokračování, když Kúdelu nejprve skotští fotbalisté naháněli po hřišti, poté obvinil domácí trenér na tiskové konferenci a nakonec jej měl v útrobách stadionu sám Kammara napadnout pěstmi.

Případ vyvolal ve Velké Británii velký rozruch, média psala navzdory tvrzení proti tvrzení o rasismu jako o hotové věci a v diskusích pod články se psalo o „bílých lhářích“, případně s nadávkami na východoevropský původ hráče.

Ondřeje Kúdelu nakonec jeho klub Slavia Praha původně nechtěl na britské ostrovy s národním týmem vůbec pustit, neboť mu právník Aamer Ambar, který se Kammarova případu ujal, vyhrožoval policejním výslechem a snad dokonce vazbou.

Nenávist britských médií vůči Ondřeji Kúdelovi byla ještě výrazněji demonstrována ke konci zápasu. Český obránce se dostal do střetu s Garethem Balem, kapitánem a hlavní hvězdou walleského týmu. Po jeho ostrém a podle záběrů zcela vědomém zásahu loktem do obličeje skončil v bolestech na zemi.

Do mikrofonu britské televize nad záběry bolestí zkrouceného hráče pobaveně zaznělo: „No, myslím, že ve fotbalovém světě není moc lidí, kteří by se zlobili, když vidí, že dostal do obličeje.“

Proti oslavě ostrého zákroku, po kterém Ondřej Kúdela musel střídat, se v komentáři pro Seznam Zprávy ohradil i český fotbalový komentátor Jaromír Bosák: „To, že kolega komentátor Sky Sports do přímého přenosu pronese, že se nikdo nemůže divit, respektive zlobit, že právě Kúdela byl tímto způsobem atakován, mi bere dech. Schvalovat hrubý, surový zákrok, to je něco, co si komentátor nemůže dovolit.“

V šoku byl i Jiří Hošek, někdejší zpravodaj Českého rozhlasu ve Velké Británii, který přitom v kulturních střetech mezi anglosaským a středoevropským světem stojí často spíše na britské straně.

 

 

V diskusi pod jeho příspěvkem se ale objevilo i upozornění, že komentátor měl svým způsobem pravdu, když říkal, že mnoho lidí fyzický útok na Ondřeje Kúdelu ocení. Poukázal na twitterový účet hráče Garetha Balea, kde po zápase dostával k tomuto úderu loktem množství gratulací.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…