Není pravda. Jen skončil Moravec, ozval se vědec. Vážná věc s covidem

07.03.2021 20:53

Molekulární biolog Omar Šerý se dostal do sporu s ministrem zdravotnictví Janem Blatným, a to kvůli jeho výrokům v pořadu Otázky Václava Moravce ohledně posílání vzorků provedených testů na koronavirus do Národní referenční laboratoře.

Není pravda. Jen skončil Moravec, ozval se vědec. Vážná věc s covidem
Foto: Twitter O. Šerého
Popisek: Omar Šerý.
reklama

Anketa

Má poslanec Lubomír Volný vaši důvěru?

34%
66%
hlasovalo: 14040 lidí

České laboratoře dosud nemusely vzorky provedených testů na koronavirus do Národní referenční laboratoře povinně posílat. Podle šéfa resortu zdravotnictví Jana Blatného se to ukázalo v týdnu, když došlo na jednání s jednou brněnskou laboratoří. Ta podle něj hlásila přítomnost takzvané jihoafrické varianty viru, zároveň však odmítla poslat k potvrzení své vzorky. A právě to by se podle Blatného mělo změnit.  

„Tyto vzorky tam musejí být odeslány. Nás nebo ty lidi, kteří se tím zabývali předtím, nenapadlo, že by si někdo vůbec mohl dovolit neposlat vzorky do Národní referenční laboratoře,“ sdělil Blatný. 

K tomu se však vyjádřil právě Omar Šerý z laboratoře Elisabeth Pharmacon. „Skutečně mě mrzí, když ministr Blatný si mě bere do úst a tvrdí, že nechci poskytovat vzorky a nespolupracuji, když to není pravda. Mrzí mě, že přestože mě nazývá kolegou, tak se domnívá, že náš tým několika molekulárních biologů, biochemiků a mikrobiologů není schopný sekvenovat,“ poznamenal Šerý.

Skutečně mě mrzí, když ministr Blatný, si mě bere do úst a tvrdí, že nechci poskytovat vzorky a nespolupracuji, když to není pravda. Mrzí mě, že přestože mě nazývá kolegou,tak se domnívá, že náš tým několika molekulárních biologů, biochemiků a mikrobiologů není schopen sekvenovat

— O Šerý (@omarsery1) March 7, 2021

„NRL po nás chtěla infekční viry, které nemáme. Máme pouze RNA, kterou jsme použili na sekvenaci. NRL a KHS znají jména osob, které jsou infekční, a mohou je požádat o další odběr a získat viry ke kultivaci. To je podstatné. Takže není pravda, že jsme nechtěli vzorky poskytnout,“ řekl Šerý.

NRL po nás chtěla infekční viry, které nemáme. Máme pouze RNA, kterou jsme použili na sekvenaci. NRL a KHS znají jména osob, které jsou infekční a mohou je požádat o další odběr a získat viry ke kultivaci. To je podstatné. Takže není pravda, že jsme nechtěli vzorky poskytnout.

— O Šerý (@omarsery1) March 7, 2021

„Musím konstatovat, že děláme s naším týmem všechno pro to, abychom zabránili šíření jihoafrické mutace v Brně, a investovali jsme spousty přesčasů, úsilí i peněz do nového systému testování na jihoafrickou mutaci všech vzorků, které od pondělí 8. 3. 2021 odebereme v našem centru,“ dodal dále Šerý.

Musím konstatovat, že děláme s naším týmem všechno proto, abychom zabránili šíření jihoafrické mutace v Brně a investovali jsme spousty přesčasů, úsilí i peněz do nového systému testování na jihoafrickou mutaci všech vzorků, které od pondělí 8.3.2021 odebereme v našem centru.

— O Šerý (@omarsery1) March 7, 2021

„S oběma institucemi NRL i KHS telefonicky i e-maily okamžitě diskutujeme všechny výsledky především kvůli zastavení šíření mutací koronaviru. Je naprostá lež i to, že naše laboratoř nechce poskytnout vzorky NRL. Naopak NRL ví, že sekvenujeme vzorky a o výsledcích ji informujeme,“ bránil se také opakovaně Šerý.

S oběma institucemi NRL i KHS telefonicky i maily okamžitě diskutujeme všechny výsledky především kvůli zastavení šíření mutací koronaviru. Je naprostá lež i to, že naše laboratoř nechce poskytnout vzorky NRL. Naopak NRL ví, že sekvenujeme vzorky a o výsledcích ji informujeme.

— O Šerý (@omarsery1) March 7, 2021

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

19:45 Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA. Kam …