Není toaletní papír, továrny stojí. Je zle

19.05.2016 6:35

Europoslanec Petr Mach varoval na sociální síti Facebook před důsledky levicové politiky. Ten, kdo tleská socialismu, by se měl podle předsedy Svobodných podívat do Venezuely. Vypíná se elektřina, továrny stojí, lidé stojí fronty na toaletní papír a nemají si v krámech co koupit.

Není toaletní papír, továrny stojí. Je zle
Foto: Archiv
Popisek: Venezuela
reklama

„Ve Venezuele se stojí fronty na toaletní papír, elektřina je na příděl a úspory požírá hyperinflace. Lidé si tam demokraticky zvolili socialismus a já jim přeji, aby ho teď setřásli. A hlavně ať taky u nás krůček po krůčku nezavedeme socialismus znovu,“ varoval Mach.

Jihoamerická země je na pokraji výbuchu. Kdysi štědrý sociální systém dotovaný z prodeje ropy se hroutí. Ceny ropy se z pohledu pamětníků pamatujících ceny přesahující 100 dolarů za barel plazí při zemi. A kdysi vzorná socialistická země trpí.

Krize už je tak hluboká, že dříve silná levice utrpěla porážku v parlamentních volbách, zákonodárný sbor ovládá pravice a vyzývá k odchodu z funkce prezidenta Madura. Ten přitom navazuje na odkaz legendárního Huga Cháveze a nechce se své moci vzdát. Pravice proto došla už tak daleko, že požádala o zásah armádu. Obsáhlejší zprávy z Venezuely přinesla ČTK. Ve volbách pravice uspěla až po dlouhých 17 letech, Chávez byl pro mnohé obyvatele Venezuely obrovským vzorem a nezpochybnitelným vůdcem.

Maduro namísto svého odchodu hrozí podnikatelům, že zabaví ty továrny, které nezačnou okamžitě vyrábět. Podnikatelé se brání, že nemají, jak obnovit výrobu, pokud jim stát vypíná proud. To se z úsporných důvodů skutečně děje. Prezident oponuje, že nechá zavřít i samotné podnikatele, protože se snaží zničit kdysi úspěšnou venezuelskou ekonomiku. K dovršení všeho zlého obchody zejí prázdnotou a lidem docházejí i poslední železné zásoby. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do čeho se řítíme... V Itálii na Vánoce nesmí nic! Od Klause udeřilo

14:41 Do čeho se řítíme... V Itálii na Vánoce nesmí nic! Od Klause udeřilo

Česko se ve čtvrtek přesunulo ze čtvrtého do třetího stupně rizika. S omezeními se tak otevřely obch…