Neočkovaný, neočkovaný, neočkovaný. Sestra probírá covid-pacienty

13.12.2021 9:21 dop.

Zdá se, že aktuální covidová vlna slábne. Místo 25 tisíc nově covid pozitivních za jeden den, přibylo v sobotu 9 tisíc a v neděli něco málo přes 4 tisíce. Lékaři a sestry mají ale pořád plné ruce práce a pacienti jim bohužel umírají pod rukama. V neděli jich ve spojitosti s covidem zemřelo 100. Na jednotkách intenzivní péče končí v drtivé většině neočkovaní lidé. I čtyřicátníci. A zdravotníci nechápou, proč vlastně lidé očkování proti nemoci covid-19 odmítají.

Neočkovaný, neočkovaný, neočkovaný. Sestra probírá covid-pacienty
Foto: Uherské Hradiště
Popisek: Uherské Hradiště

Nemocnice v Uherském Hradišti se potýká s další vlnou covidu a zdejší vyčerpaní zdravotníci už jsou frustrovaní. Na ARO jim totiž v drtivě většině případů končí lidé, kteří odmítli očkování proti nemoci covid-19. Kdyby se nechali očkovat, na ARO ležet nemuseli a zdravotníci mohli mít podstatně méně práce.

Anketa

Dělá stát dost pro snížení cen energií?

1%
94%
hlasovalo: 19657 lidí

„Neočkovaný, neočkovaný, neočkovaný, neočkovaný,“ označila zdravotní sestra Šárka Burešová, která novináře z Deníku N nechala nahlédnout na ARO zmíněné nemocnice, postupně všechny pacienty.

„Je to psychicky náročné. Když nebyla ochrana proti viru, věděli jsme, že musíme zabrat. Teď už ochrana je. A někdo ji prostě nechce,“ dodala Burešová.

Na přístrojích skončila i padesátiletá paní bez nadváhy a bez dalších nemocí. Covidem se nakazila celá rodina a když už se paní opravdu špatně dýchalo, nechala si zavolat sanitku. „Paní byla přesvědčena, že léčba je ivermektin a jakoukoliv jinou odmítala. Včetně kyslíkové terapie nebo další podpůrné léčby. Je to smutné,“ popsala před jejím boxem lékařka Barbora Kegler.

„Pacienti nejsou smíření s tím, že když odmítnou léčbu, kterou ve 21. století umíme, tak s největší pravděpodobností zemřou. Na to nejsou připraveni,“ zaznělo také od lékařky.

Zdravotníci v Uherském Hradišti mají dobrý přehled o covidových vlnách a zatímco ještě před rokem dávali na přístroje dusící se osmdesátníky, dnes už to jsou dusící padesátníci.

Do nemocnice se i dnes dostávají lidé, kteří odmítají věřit, že nějaký covid skutečně existuje.

Na ARO ale mohou skončit i očkovaní. Své o tom ví diabetik Jiří. Se svými dvěma metry výšky a 120 kilogramy živé váhy je to chlap jako hora, který se jako diabetik naočkovat nechal a když dostal covid, nepočítal, že skončí v nemocnici. Ale stalo se. A prý už se těší domů.

Někteří zdravotníci jsou naštvaní, že se lidé neočkují. Kdyby se očkovat nechali, nemuselo jich tolik umřít, nemuselo jich tolik bojovat o život a zdravotníci mohli trávit víc času se svými rodinami. Místo toho se teď starají převážně o neočkované pacienty a někdy nevědí, kam dřív skočit.

Ředitel nemocnice v Uherském Hradišti Petr Sládek se obává, že je část jeho personálu natolik vyčerpaná, že nemusí trvat dlouho a lidé začnou dávat výpovědi. A to by byl opravdu velký problém. Zároveň si je prý vědom toho, že ke zhoršení situace přispívá rozdělení celé společnosti v pohledu na covid. Ani politici, ani lékaři netáhnou za jeden provaz, lidé to vidí a ani oni pak nemají potřebu dodržovat opatření, nosit respirátory, dodržovat karanténu, když onemocní covidem, a tak podobně.

„Všichni jsme se na tom podepsali. Doktoři, že nejsme jednotní. Společnost a vláda, že není jednotná. Média, že to uchopila tímto způsobem. Všichni máme díl viny. Apeloval bych na profesionálnost a odbornost,“ dodal.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

Co jste si myslel, když jste používal šifrovaný mobil?

Já si u vás myslím, že jste se nedpouštěl žádné korupce, ale nechápu, proč jste se do toho všeho vůbec namočil? Proč jste s takovým člověkem, jako je Redl jezdil na dovolenou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zech*aná mrtvola“, ozval se Straka z Topky. Nejodpornější primář této země, vzkázal Babiš

21:35 „Zech*aná mrtvola“, ozval se Straka z Topky. Nejodpornější primář této země, vzkázal Babiš

Primář z Nemocnice Sokolov Martin Straka (TOP 09) se na svém twitteru hanlivě vyjádřil na adresu pre…