Nepříjemné překvapení v obchodech: Lidé si chtěli koupit zápalky či zimní obuv, nepochodili

27.12.2020 21:18

Přechod na pátý stupeň protiepidemického systému (PES) zároveň přinesl i zakázání prodeje většiny zboží, které nespadá do toho, jež vláda označuje za nezbytné. Oproti minule si zboží nelze pořídit ani v supermarketu a kupříkladu sešity či psací potřeby tak ve velkých obchodech odděluje páska, aby si je lidé nemohli přihodit do vozíku k potravinám či květinám, které povolené jsou. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza první den těchto restrikcí pro ČTK zhodnotil s tím, že nezaznamenal problémy. Zákazníci však podle něho nechápou, proč si můžou koupit pušku, ale pastelky dětem už nikoliv. Ty jsou totiž, na rozdíl od zbraní, v obchodech zakázané.

Nepříjemné překvapení v obchodech: Lidé si chtěli koupit zápalky či zimní obuv, nepochodili
Foto: Hans Štembera
Popisek: Doplňování zboží v obchodě, ilustrační foto
reklama

Anketa

Kdo by se Vám po diskutovaném odchodu Petra Dvořáka z ČT líbil v jejím čele?

hlasovalo: 13763 lidí
Od neděle již lidé mohou v obchodech koupit pouze základní potřeby, do těch podle vlády nespadá například elektronika, hračky pro děti nebo i zimní oblečení.

Prouza pro ČTK shrnul, že žádné incidenty neregistruje, lidé však postup vlády nechápou. „Lidé to vládní rozhodnutí nechápou – nejde totiž logicky vysvětlit, proč si můžete koupit pušku, ale nesmíte dětem pořídit pastelky. Takže občas diskutují, ale většinou chápou, že obchody jsou jen obětí chybějící vládní strategie. Žádný větší problém jsme zatím neřešili,“ uvedl.

Příprava na nové opatření měla být podle Prouzy zejména pro malé obchodníky hodně složitá, stejně jako vysvětlování zákazníkům, že nemohou například pořídit novou zimní obuv. „Nechápou, jak k boji s covidem pomáhá to, že nemůžete miminku koupit náhradní dupačky,“ zmínil. V některých obchodech zákazníky potkalo nepříjemné zjištění až u pokladen, doufali totiž, že si například koupí alespoň svíčku či zápalky, to se však mýlili.

Podle mluvčí společnosti Globus Lutfie Volfové měl řetězec na přípravu málo času kvůli vánočním svátkům. Ve většině hypermarketů se tak zboží zapečeťovalo až dnes brzy ráno nebo v noci. „Na všech hypermarketech jsme proto využili každé pracovní síly, protože příprava byla náročná. V tuto chvíli jsme již na toto opatření plně připraveni a zákazníci si zboží zakázané vládou nemají možnost zakoupit,“ řekla po ČTK.

Penny Market měl přistoupit většinově k oddělení zboží páskou a někde jej chystají dát pryč z regálů. I tam měli mít plno práce dnes ráno před otvírací dobou.

Stejně učinilo i Tesco, podle mluvčího řetězce Václava Koukolíčka se našli i velmi nemile překvapení lidé. „Pro část zákazníků to bylo nepříjemné překvapení, o dopadu přechodu na stupeň pět v obchodech nevěděli,“ vylíčil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moje sestra nikdy neřekla, že přijmeme tisíce imigrantů a dáme jim byty pro mladé! Pirát Ferjenčík odhaduje, kdo šíří tyto dezinformace

20:53 Moje sestra nikdy neřekla, že přijmeme tisíce imigrantů a dáme jim byty pro mladé! Pirát Ferjenčík odhaduje, kdo šíří tyto dezinformace

Piráti mají dost politických zkušeností, aby zvládli vládnout zemi, a mají i dostatek odborníků. V t…