„Nepromlčitelnost trestného činu je nutno chápat jako výjimku z obecného pravidla, že plynutím času se snižuje, až zaniká škodlivost trestného činu a potřeba odpovídající trestněprávní reakce,“ stojí v podkladech pro ministry. U privatizačních činů nyní zaniká trestní odpovědnost po 20 letech, připomíná ČTK.
Navrhované zrušení promlčecích lhůt u činů souvisejících s privatizací zdůvodňují autoři novely trestního zákoníku jejich společenskou škodlivostí a závažností. „Vzhledem k tomu, že uplynulý čas ukázal, že mnohé trestné činy spáchané při realizaci zákona o takzvané velké privatizaci nebyly potrestány pro uplynutí promlčecí doby, přestože potrestány být mohly, je nutné tento stav do budoucna změnit,“ stojí v důvodové zprávě předlohy, kterou vedle komunistických poslanců podepsala Jana Lorencová z hnutí ANO.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPráce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.




