Nesmíme štvát občany proti sobě, varovala v rádiu ministryně Maláčová

28.11.2018 17:42

Do křesla pro hosta středečních Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu usedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). V posledních hodinách a dnech se s ministryní financí za hnutí ANO Alenou Schillerovou na dálku hádá, která z nich prosadila navýšení příspěvku na rodičovskou dovolenou. Kdo tedy toto opatření opravdu prosadil? A jak se sociální demokracie cítí jako menší koaliční partner?

Nesmíme štvát občany proti sobě, varovala v rádiu ministryně Maláčová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová tvrdí, že to ona prosadila zvýšení rodičovského příspěvku o 80 tisíc korun od 1. ledna 2020. Dáma v rozhlasu prozradila, že původní dohoda zněla, že se příspěvek zvedne jen o 40 tisíc. Ministryně Schillerová prý chtěla příspěvek navýšit od 1. ledna 2020. ČSSD na to prý kývla pod podmínkou, že to nebude 40 tisíc, ale 80 tisíc. „Já jsem ráda, že si hnutí ANO osvojilo program sociální demokracie,“ pochvalovala si dáma.

Vláda prý poměrně dobře funguje a koaliční partneři jsou schopní najít kompromis. A pokud je takového kompromisu dosaženo, je úkolem ministryně financí Schillerové na dohodnuté kroky najít dost peněz. Dámy se kvůli tomu dostávají čas od času do sporu, ale podle Maláčové jde jen o spory pracovní. Osobní vztahy mezi oběma ženami jsou prý výborné. „My máme dobrý pracovní vztah. Mě to trošku pobavilo, tady ty informace, že probíhá souboj,“ zasmála se v rádiu ministryně.

Prozatím se nepodařilo najít kompromis na navýšení existenčního a životního minima v příštím roce. Maláčová věří, že se ti všechno stihnout dá, protože koalice o tom prý vede debaty už od srpna tohoto roku. Sociální a životní minimum se nezvyšovalo šest let a podle Maláčové je třeba to změnit. „Není v zájmu naší společnosti, abychom jednotlivé členy společnosti poštvali proti sobě,“ zdůraznila dáma s tím, že peníze na to jsou, a to přímo v kapitole MPSV.

Ve vysílání padlo také pár slov o důchodech v Česku. Ministryně si vytkla za cíl co nejvíce vyrovnat starobní důchody mužů a žen, protože důchody žen jsou dnes výrazně nižší. Maláčová chce zkusit tuto nespravedlnost napravit, byť si je prý vědoma toho, že se tuto nerovnost nepodaří narovnat úplně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Naštvaný Donald Trump pronesl projev, o kterém se u nás nepíše. Šlo i o Rusko

18:17 Naštvaný Donald Trump pronesl projev, o kterém se u nás nepíše. Šlo i o Rusko

Vztahy mezi americkými demokraty a současným prezidentem USA jsou napjaté už dlouho. A zřejmě se ješ…