Nestihl si ani pořádně osahat křeslo. Balvín vyhodil ředitele Národního divadla

01.08.2013 11:08

Ministr kultury Jiří Balvín odvolal ředitele Národního divadla v Praze Jana Buriana, který se právě dnes měl funkce ujmout. Buriana počátkem roku do funkce jmenovala tehdejší mistryně kultury Alena Hanáková (TOP 09 a STAN) po sporech kolem náhlého odvolání ředitele Ondřeje Černého loni v září.

Nestihl si ani pořádně osahat křeslo. Balvín vyhodil ředitele Národního divadla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr pro místní rozvoj František Lukl s ministrem kultury Jiřím Balvínem
reklama

"Pan ministr mi sdělil, že v případě Národní galerie a Národního divadla chce vypsat veřejné výběrové řízení," uvedl Burian pro server iDnes.cz. "Já mu řekl, že jsem prošel podle evropských standardů nepolitickým výběrovým řízením, které měla na starosti komise odborníků, ale on trval na svém," dodal.

Ministr Balvín ani jeho úřad nereaguje. Informaci jako první přinesl Radiožurnál.

"Už jsem rozdělal nějakou práci, je hotový audit, který jsem právě dnes chtěl panu ministrovi předat a myslel jsem, že se budeme bavit o něm. Asi vstoupím do historie jako ředitel, který v čele takové významné instituce vydržel jeden den," říká Burian.

Jestli se přihlásí do nového výběrového řízení, ještě Burian neví. S původní komisí odborníků prý jednal dostatečně dlouho, zatím si prý umí jen těžko představit, že bude zkoušen další komisí.

Další na řadě Fajt?

Ředitelská škatulata se stávají na resortu kultury koloritem, jak výstižně píše server iDnes.cz. Hanáková už jako ministryně v demisi jmenovala kunsthistorika Jiřího Fajta šéfem Národní galerie. Ten se má funkce ujmout v září. K tomu podle Buriana ale nejspíš ani nedojde. I Balvín tento krok ministryně už v minulosti kritizoval.

Ministr kultury Jiří Balvín chce prý odvolat i jeho. Hodlá totiž vypsat výběrové řízení nejen na ředitele Národního divadla, ale i Národní galerie. ČTK to řekl Jan Burian.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

18:31 Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

V modrém rohu stojí premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Proti němu v černém rohu stojí předseda Pi…