Nestrašte lidi, řekl prý Vojtěch. COVID-19: Dusno ve vládě

14.09.2020 10:32

V době, kdy v České republice přibývalo kolem 300 nových koronavirových případů za den, začal v Česku fungovat Ústřední krizový štáb. V těchto dnech přibývá v Česku 1500 nově diagnostikovaných lidí s koronavirem a vládní ČSSD spolu s pravicovou opozicí volá po obnovení činnosti krizového štábu. Jenže předseda vlády Andrej Babiš (ANO) je razantně proti.

Nestrašte lidi, řekl prý Vojtěch. COVID-19: Dusno ve vládě
Foto: Facebook A. Babiše
Popisek: Andrej Babiš.
reklama

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) jsou znovu ve při. Neshodnou se na tom, zda by v současné situaci bylo vhodné obnovit činnost krizového štábu. Hamáček spolu s pravicovou opozicí mají za to, že krizový štáb je třeba znovu oživit. Babiš je razantně proti. Podle informací deníku Právo se spolu s ním staví proti obnovení krizového štábu i epidemiolog Roman Prymula.

Anketa

Považujete Miloše Zemana za lháře?

21%
79%
hlasovalo: 15737 lidí

„Kam nás vede zlehčování situace vidíme dnes. Namísto štábu se premiér rozhodl pro jinou platformu a inicioval vznik Rady vlády pro zdravotní rizika. Stojí v jejím čele a za všechna následná politická opatření přijal politickou odpovědnost, což sám potvrdil,“ poznamenal Hamáček, který navrhoval nastartovat práci Ústředního krizového štábu už v únoru, ale se svým apelem uspěl až o několik týdnů později.

Obnovení krizového štábu prý navrhoval už v červenci, ale od ministra Adama Vojtěcha slyšel, že prý není třeba strašit občany.

Podle Babiše není k obnově činnosti Ústředního krizového štábu důvod právě proto, že existuje již zmíněná rada, která podle jeho názoru situaci zvládne. Předseda vlády sice uznává, že dovolil možná až příliš velké rozvolňování, ale jedním dechem dodává, že počty lidi s koronavirem rostou i v dalších zemích. Proto nevidí důvod k zavírání škol a jiných zařízení.

Pokud na covid umírá v Česku jeden až tři lidé za den, podle Babiše tu žádnou krizi nemáme. Zvlášť, když mají nemocnice dost volných lůžek, bude-li třeba někoho hospitalizovat. Premiér zdůraznil, že Česko má k dispozici na 4800 lůžek, ale obsazeno je jen 288.

Naproti tomu předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek už v nedělní Partii televize Prima prohlásil, že krizový štáb je třeba obnovit.

Kalousek zdůraznil, že chytrá karanténa stojí a padá s tím, že je k dispozici technika a lidské kapacity ke trasování. Jenže tyhle kapacity tam nejsou a podle Kalouska je to jednoznačně chyba vlády.

Vy vždycky na něco zareagujete, pak pan (Marek) Prchal řekne, že je to špatně, tak to Babiš upraví... Nemůžete se nechat poručníkovat a řídit jedním bláznivým chlapem podle toho, jak mu radí Mára Prchal nebo jeho kartářka,“ pravil Kalousek k Lubomíru Zaorálkovi v narážce na marketingového experta Marka Prchala, s nímž premiér Babiš spolupracuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odstřelil Prymulu sám Babiš? Pochybnosti okolo fotografií

21:18 Odstřelil Prymulu sám Babiš? Pochybnosti okolo fotografií

Komentátor Václav Dolejší přišel s teorií, podle které ministra zdravotnictví Romana Prymulu odstřel…