Nevylučuji, nepotvrzuji. Miroslava Němcová ještě neví, zda chce nahradit Zemana

11.07.2020 21:36

Bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, jež je v současné době poslankyní ODS, bude na podzim kandidovat do Senátu. Je společnou kandidátkou ODS, TOP 09 a STAN na Praze 1. Rozhovor s ní přinesl server iDnes.cz. Němcová v něm mimo jiné uvedla, že nenávidí dotazy na prezidentku, ale že kandidaturu nevylučuje.

Nevylučuji, nepotvrzuji. Miroslava Němcová ještě neví, zda chce nahradit Zemana
Foto: Repro ČT
Popisek: Miroslava Němcová v Událostech, komentářích
reklama

Němcová úvodem rozhovoru zdůvodnila, proč se rozhodla kandidovat do Senátu. Důvod je podle ní jednoduchý.

Anketa

Chcete, abychom přijali azylanty z Hongkongu?

10%
90%
hlasovalo: 13664 lidí

„Ve Sněmovně se ukazuje, že opozice nemá takovou sílu, jakou bychom si přáli. První cestou, kde je možné ten poměr sil trochu více změnit, jsou volby do Senátu. Dává mi smysl, abych ten ‚přestup‘ udělala i proto, že jsem získala podporu některých dalších politických subjektů, tím myslím TOP 09 a STAN a podporu i LESu, což je Liberálně ekologická strana,“ poznamenala Němcová, s tím, že Senát je podle ní i daleko silnější v tématech, která ji osobně velmi zajímají. Zmínila ochranu demokratických principů a zákonů.

„To, co neumí tvrději obhajovat Sněmovna, tedy demokratické principy, umí Senát. Proto mě to láká. Jsem samozřejmě smířená s tím, že pokud něco v Senátu budeme navrhovat a půjdeme s tím do Sněmovny, bude to porážka. Ovšem praxe, kdy Senát přijde do Sněmovny a bude vypráskán vždycky s každým návrhem, ta může za rok skončit. Já bych tomu chtěla jenom pomoci,“ uvedla.

Němcová na Praze 1 kandiduje proti současnému senátorovi, bývalému rektorovi Karlovy univerzity Václavu Hamplovi. Podle jejích slov se sice strany pokoušely dohodnout, ale není možné se domluvit na 27 obvodech. „Konkurence být musí, i když to nakonec bude mezi dvěma kandidáty podobného ražení,“ sdělila Němcová.

Své pak řekla i k současnému předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Podle jejích slov si vždy byli blízcí. „Rozuměli jsme si v chápání politiky, v pojetí stylu politiky a v dalších názorech. Já pana Vystrčila velmi respektuji a vůbec nemám pocit, že když on bude předsedou Senátu, bude víc vidět a slyšet, a že já tím budu nějak strádat. To vůbec ne,“ uvedla k jeho osobě. 

Závěrem se pak vyjádřila k prezidentské kandidatuře.

„Myslím si, že člověk nyní nemůže říct, co udělá. Obzvlášť, když je volba za dva tři roky. Nevím, v jaké budu osobní situaci, v rodinné situaci, co se bude dít. Já to takhle nedělám, respektuji, že pan prezident má před sebou dva roky. Až nastane nějaká chvíle, tak se budu muset rozhodnout. Ale nepřipravuji se na tu roli, není to mou ambicí,“ uzavřela Němcová se slovy, že neumí prezidentskou kandidaturu ani vyloučit, ale neumí ji ani nepotvrdit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Banga v akci: Jste p*ase, vzkázal. Svolává bouři, Pavel Novotný souhlasí

14:13 Banga v akci: Jste p*ase, vzkázal. Svolává bouři, Pavel Novotný souhlasí

„Nevidím sebemenší důvod nazývat vyvraždění cikánské komunity nacisty ‚Romský holocaust‘. Rom - obča…