Než spolupracovat s Bártou, to raději odejdu z politiky, štítí se Peake

18.04.2012 19:10

Kdy mohl být lepší okamžik, aby odešla a nebyla obviňována z puče? Na grémiích dvou posledních nabyla Karolína Peake dojmu, že nemá sílu, aby prosadila svůj směr politiky, i kdyby se stala předsedkyní. A nyní zakládá novou platformu. Přestože prý hodlá dál hájit program VV, je pro vicepremiérku pro boj s korupcí vyloučené spolupracovat dál s Vítem Bártou. V tom případě bych politiku opustila, řekla Peake v Impulsech Václava Moravce.

Než spolupracovat s Bártou, to raději odejdu z politiky, štítí se Peake
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karolína Peake
reklama

Dlouho hájila VV i Víta Bártu. Byl to odchod pět minut po dvanácté? „Načasování si nevyčítám. Je mi líto, že si to někdo mohl vykládat tak, že jsem odešla v souvislosti s pátečním rozsudkem, protože tak tomu není,“ tvrdí Peake.

 „Vyčítám si možná málo razantní komunikaci uvnitř strany. Málo jsem křičela na poplach, že chování VV může vyústit v můj odchod. Nyní už jsem však zkrátka odmítala chodit do médií a obhajovat kroky, kterým nejenže nerozumí veřejnost, ale nerozumím jim ani já,“ shrnula svou současnou situaci vicepremiérka.

Od Bárty jsem se naučila, že musím být razantnější, vzpomíná Peake

Pro ni a řadu dalších lidí z Věcí veřejných vedl úspěch strany ve volbách a jejich následné působení v politice ke ztrátě iluzí. „Velice si vážím Radka Johna. Šel do politiky jako hvězda, a pokud z ní odejde, určitě už taková hvězda nebude. Jeho odvahy si vážím,“ řekla v rozhovoru pro Václava Moravce Peake.

Může Vít Bárta za to, kde dnes VV jsou? „Je nepochybně razantnějším prosazovačem svých názorů a postojů. Vděčím mu za to, že jsem se mnohému poučila, například že musím být razantnější. Dnes už vím, že jsem se mu měla postavit mnohem silněji,“ uvědomuje si Peake.

Její krok přišel krátce poté, kdy vláda překonala další ze série vlastních krizí vyvolaných Věcmi veřejnými. V současné době může rozštěpení Věcí veřejných přinést definitivní konec Nečasovu kabinetu.

Vyčítám si, že jsem o svém kroku neinformovala prezidenta, omlouvá se Peake

„Velmi dobře jsem věděla, co dělám. Věděla jsem, že můj krok může skončit destrukcí vlády, což je paradoxní, protože jsem vždy plně podporovala tuto koalici. Šlo však o krok z pudu sebezáchovy. Krátce před svým vystoupením jsem samozřejmě informovala pana premiéra a předsedu druhé koaliční strany pana Schwarzenberga. Trochu si vyčítám, že jsem neinformovala pana prezidenta,“ přiznává Karolína Peake.

Vládu chce podpořit s novým subjektem, který nabere podobu strany. „Neplánuji vstup do žádné z koaličních stran. Chceme plnit program Věcí veřejných,“ řekla o své nové platformě, která bude v nejbližších dnech u ministerstva vnitra zaregistrována jako nový politický subjekt.

Měli bychom znovu požádat o důvěru ve sněmovně, je přesvědčená vicepremiérka

Zda vláda bude mít podporu, zatím není jasné. Číslo poslanců, o nichž ví, řekne prý Karolína Peake jako první premiérovi. V Impulsech odmítla vicepremiérka sdělit i počet poslanců, na kterém se dohodli s Petrem Nečasem, že by měla sehnat.

Její nová strana chce přitom zachovat jak program Věcí veřejných, tak i ministerská křesla, která mají aktuálně VV obsazeny. V čem se tedy bude strana Karolíny Peake lišit? „Od Věcí veřejných se budeme lišit hlavně ve stylu, jakým budeme jednat. Program zachováme, chceme prosazovat takovou legislativu, která zásadním způsobem bude zužovat prostor pro korupci,“ prohlásila Peake.

Zároveň dodala, že poté, co se další z vládních krizí překlene, bylo by správné znovu požádat o důvěru vládě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pal

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

16:06 A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

„Zřejmě jeho jediný program je Antipirát. Z tohoto pohledu to ukazuje, že spíše úplně rezignoval na …