Nezaměstnanost se vyřeší, pokud se země bude rozvíjet, napsal Dolejš

17.02.2013 15:19

Poslanec KSČM Jiří Dolejš odpovídal na dotaz čtenáře ParlamentníchListů.cz Vlada Svobody, zda může nezaměstnanost úspěšně vyřešit nějaký politický nebo ekonomický systém. Podle Dolejše existuje nezaměstnanost v každém režimu či systému a její řešení závisí především na postavení země ve světové ekonomice a schopnosti rozvíjet se.

Nezaměstnanost se vyřeší, pokud se země bude rozvíjet, napsal Dolejš
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dolejš

Nejdříve se Dolejš zamyslel nad tím, co je úspěšné řešení nezaměstnanosti. Připomněl, že k dosažení plné zaměstnanosti se hlásí Evropská unie jako celek. Přesto se zde nezaměstnanost pohybuje v průměru okolo 10 procent. Na jedné straně je tu Dánsko s 5 procenty a na straně druhé Španělsko, které se potýká s 25procentní nezaměstnaností.

Je těžké dosáhnout stavu, kdy mají všichni lidé práci

Podle Dolejše lze obtížně dosáhnout stavu, kdy nikdo není nezaměstnaný, pokud se nacházíme ve společnosti, kde je práce policejně kontrolovanou povinností.

Z ekonomického hlediska nastává plná zaměstnanost tehdy, jestliže ekonomika pracuje na hladině potenciálního produktu, tedy při takzvané přirozené míře nezaměstnanosti. Tu tvoří lidé, kteří třeba hledají lepší zaměstnání, nebo ti, kterým se nechce momentálně pracovat. Sem patří i různé strukturální změny a trvá nějaký čas než jsou absorbovány.

Nejnižší nezaměstnanost je v Asii a ve Švýcarsku

Míra této nezaměstnanosti se pohybuje mezi dvěma a čtyřmi procenty. Nejnižší nezaměstnanost dnes panuje v Jižní Koreji (tři procenta), nízká je, podle Dolejše, i v Čínské lidové republice (čtyři procenta). V Asii jsou ale dopady ekonomické krize mnohem menší. V Evropě má podobnou nezaměstnanost ještě Švýcarsko (3,5 procenta).

Podle Dolejše tedy při řešení nezaměstnanosti nestačí jen představy o zázračném systému. Poukazuje na myšlenky liberálů, kteří z nezaměstnanosti viní nepružnost a regulace. Podstatou řešení tohoto problému je tedy schopnost země se rozvíjet a její postavení na světové ekonomice.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hyeny! Gott se nemůže bránit, ale... V Soukupovi bouchly saze

9:50 Hyeny! Gott se nemůže bránit, ale... V Soukupovi bouchly saze

Generální ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup v pořadu Jasně a stručně prozradil, že má nutkavou pot…