Nezavírejte lidi. Karel Janeček: Mocné skupiny zneužijí covid. Hrozí zničení společnosti

29.10.2020 8:48

Pravicová opozice tepe vládu Andreje Babiše (ANO), že v koronavirové krizi jedná chaoticky a různá opatření vyhlašuje nenadále, takže lidé nemají šanci připravit se na to, co může přijít. Miliardář a matematik Karel Janeček to vidí podobně jako opozice, ale připomíná, že podobný chaos nepanuje jen v Česku, ale i ve Velké Británii a v USA. Položil si otázku, proč tomu tak je. A hned nabídl několik odpovědí. Varoval před zničením společnosti.

Nezavírejte lidi. Karel Janeček: Mocné skupiny zneužijí covid. Hrozí zničení společnosti
Foto: Vít Hassan
Popisek: Sledovat debatu prezidentských kandidátů přišel také Karel Janeček

Karel Janeček má za to, že česká vláda jedná v koronavirové krizi chaoticky. A nejen česká vláda. Položil si otázku, proč tomu tak je.

Anketa

Kdo nakonec urve vítězství v amerických prezidentských volbách?

13%
hlasovalo: 4499 lidí

Zásadní problém podle něj tkví v tom, že vlády jednotlivých zemí často nemají stanoveno, čeho vlastně chtějí dosáhnout. Cíl, co nejvíc snížit počet úmrtí na koronavirus, je podle Janečka příliš obecný a nestačí.

Takovým cílem nemůže být pouze 'minimalizovat počet úmrtí s Covidem‘, protože pak bychom měli mnohem více mrtvých, a to nejen z důvodu většího počtu sebevražd. Ad absurdum, každý by mohl být zavřený v oddělené místnosti s centrální distribucí základních potravin. Cílem by nemělo být ani 'vyhnout se jakémukoli riziku zahlcení zdravotních kapacit za každou cenu‘. Rizika totiž nelze nikdy zcela eliminovat a jejich minimalizace dovedená do extrému by znamenala prakticky okamžitý ekonomický a celospolečenský krach,“ varoval Janeček na blogu Aktuálně.cz.

Matematik nabízí jinou cestu, hledání celospolečenského konsenzu, který nemohou stanovovat jen epidemiologové, virologové, ale také ekonomové, psychologové, kantoři či právníci. Jen komplexní pohled podle Janečka může pomoct omezit celospolečenské škody, které pandemie nepochybně přinese a které se mohou projevit až časem.

„Ačkoliv se virus velkou rychlostí šíří populací, jsem přesvědčen, že nemá smysl se šíření excesivně bránit, mimo standardní hygienická opatření a chování se s respektem (např. nošení roušek v městské hromadné dopravě). Faktická smrtnost viru je pravděpodobně méně než jedno promile. Studie WHO publikovaná 14. 10. 2020 uvádí, že realistický nový odhad smrtnosti je pod 0.20 %. Navzdory skutečně nízké smrtnosti koronaviru jsme svědky pro mě fascinující celosvětové paniky až hysterie. Jeden z důvodů může být i mocensko-finanční. Je jasné, že jsou skupiny lidí, kterým situace vyhovuje. Je pravděpodobné, že existují i takové skupiny, které byly na zneužití podobné situace připraveny. (Nemyslím, že virus někdo vědomě rozšířil.) Tyto skupiny upevňují svoji moc, a potenciálně generují zisky manipulacemi a zvyšováním strachu obyvatel,“ varoval dále Janeček.

Doporučuje proto chodit do přírody, jíst vitamíny a radovat se i z maličkostí. To všechno může posílit naši imunitu.

Koronavirová pandemie je pro svět šokem, který možná přinutí lidi, aby změnili své chování, otázkou je, zda pozitivním či negativním směrem. Podle Janečka byl náš dosavadní způsob života dlouhodobě neudržitelný a lidstvo potřebovalo šokový impuls ke změně. Bude jen na něm, jak ho využije.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

20:13 „Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

Válka na Ukrajině přinesla do moderního válčení použití dronů a dalších bezpilotních letounů, které …