Nezvonili jsme klíči, abychom se blížili Bulharsku. Doktor Šmucler mluví bez pardonu o českém zdravotnictví

12.04.2019 12:10

Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler bije na poplach kvůli tomu, co se děje v českém zdravotnictví a v jakém stavu se nachází. Politici podle něj o jeho kvalitě lžou a přes své funkce nevidí dál. On sám v něm stále spatřuje zbytky komunismu. „Doktoři za vás rozhodnou operaci, kterou možná ani nepřežijete,“ říká v rozhovoru pro Reflex.cz.

Nezvonili jsme klíči, abychom se blížili Bulharsku. Doktor Šmucler mluví bez pardonu o českém zdravotnictví
Foto: top09.cz
Popisek: Roman Šmucler
reklama

Úvodem rozhovoru prezident České stomatologické komory Šmucler prozradil, že v roce 1989 žil v tom, že jsme výjimečný národ a věřil, že se nějaké věci zruší a za dva roky se budeme mít jako v Německu nebo v USA. „Myslel jsem, že když se zbavíme okovů Rusů, doženeme Němce. Ale byl to nesmysl. Abychom je dohnali, museli bychom je zastavit,“ pousmál se.

Nedávno hovořil o genetické výjimečnosti Čechů i premiér Andrej Babiš, podle nějž jsme předurčení k úspěchu, což Šmuclera velmi pobavilo. „Říká Babiš, který je Slovák,“ začal se hlasitě smát. „To mně přijde jako bezvadná pointa příběhu, že je potřeba Čechům říkat, že jsou výjimečný. A pochopil to i Babiš, který je Slovák,“ podotkl pobaveně.

Šmucler prý tehdy cinkal klíči, abychom žili jako Němci, což podle něj vždy byli naši spoluobčané. Naopak se ale propadáme v parametrech péče směrem k Bulharsku. „Je to opravdu tak špatné, je to srovnání systému zdravotní národní péče. My jsme prý ve zvláštní situaci. Nemáme systém socialistického centrálního řízení, jako je třeba v Rusku, ale máme systém zdravotního pojištění, jako je třeba v Německu,“ řekl s tím, že náš zdravotní systém se snaží napodobovat Británii, což tu nefunguje.

Myslí si, že listopadová revoluce tu byla proto, že si Češi řekli, že se stala chyba, když Rakušáci byli vždy chudší a teď se mají lépe a že je čas udělat to jinak. „Má snaha je, aby lidé ve stomatologii měli péči alespoň jako ve Vídni, nebo v Mnichově. Až se to stane, pak bych řešil věci, co jsme řešili v 90. letech, třeba jestli nejsou lepší Japonci nebo Američani,“ doplnil.

Většina lidí na Václaváku podle Šmuclera byla proto, že se chtěla mít líp. „Chtěla mít džíny, cestovat a mít dovolený. Nebyli tam, aby bojovali za Tibet a za The Plastic People of the Universe,“ uvedl a dodal, že lidi, když nedostanou pocit, že se mají lépe než sousedé, budou vždy frustrovaní.

„Včera jsem si uvědomil, že jsme v budce v bývalém pořadu Tabu měli vrahy dětí a lidi, co dělali hrozné věci, to nikomu nevadilo. Ale netroufli jsme si tam mít sudetského Němce, to by lidé nedali. V 90. letech nebylo možné říct, že se od sousedů poučíme. Atmosféra byla taková, že Rakousko a Německo je nepřítel. „Bylo by dobré si z těch nejbližších systémů dnes vzít to, co je nám vlastní a rychle se už posunout dopředu,“ míní Šmucler.

Je na čase začít mít skutečné zdravotní pojišťovny. Pro Českou republiku by byl prý ideální počet padesát zdravotních pojišťoven, aby se o lidi prali. Objevují se názory, že v Česku je pojišťoven příliš. Na to stomatolog argumentoval, že je jich moc, ale v podstatně neexistují. „My tu máme vlastně polokomunistický systém národní zdravotní služby. Lidi na pojišťovně vůbec nechápu, že by se o ty pacienty měli starat,“ uvedl.

Naopak se podle jeho sov cítí jako součást státu, který vyúčtovává věci od doktorů a nějak je trestá. „Je to taková prodloužená ruka Ministerstva zdravotnictví. Je tu pořád dědictví komunismu a je to velký problém, když chcete něco dobrého,“ zopakoval.

„Kdo má v Česku nadprůměrný plat, platí nadprůměrné zdravotní pojištění, nic z toho ale nemáte. A od určitého limitu jste v Čechách pojišťovnám pro smích. Za to v Německu máte sice povinné privátní pojištění, musíte platit víc, ale také více dostanete,“ dal za příklad prezident České stomatologické komory.

„Lidé zde mají velké iluze o tom, jak má vypadat zdravotnická péče. Rád bych, aby byla kvalitní. Na světě je vždy péče buď hodně kvalitní, nebo dostupná všem. My jsme na straně dostupnosti,“ řekl a dodal, že pravda je, že pokud někdo dostane infarkt, největší šanci na přežití má právě v Česku. „Na druhou stranu je mnoho nemocí, které léčíme hodně staršími metodami,“ všímá si.

Poznamenal, že jinde ve světě je nepředstavitelné, že o lidech se rozhoduje podle toho, co chce pojišťovna, jako je tomu u nás. „Doktor vás klidně tak pošle operaci, kterou nejspíše nepřežijete. A nemáte alternativu. Pro Američany by tohle bylo nepředstavitelné,“ sdělil s tím, že člověk si tu nemůže připlatit za lepší věci a operace.

Varuje před tvrzením českých politiků, že je naše zdravotnictví nejlepší na světě a bude vždy zadarmo. Často prý záměrně lžou. Podle Šmuclera je zde společenská dohoda taková, že můžete krást jak chcete, ale hlavně když bude zdravotnictví bez poplatků. „Tady se řeklo, že se bude lidem říkat, že je tu ráj, že mají vše zadarmo. A že kdyby přišli do Ameriky a Německa, teprve by viděli, jak je to hrozné,“ pousmál se Šmucler.

Celý rozhovor ZDE

„Lidé hodně slyší na slova o tom, že je to tu nejlepší a jsou velmi citliví, pokud by přišly změny ve zdravotnictví ve smyslu, že to dobře řídí ekonomika. Je ale dokázané, že právě ekonomika dokáže vše řídit daleko lépe než nějaký systém ministra, ředitelů, hejtmanů atd., není však ochota jí do toho pustit,“ myslí si Šmucler.

Politikům jde podle jeho slov hlavně o hlasy a funkce. „Každý ví, že když chce získat křeslo třeba ve správní radě ČEZu, tak cesta vede přes to, že bude lidem říkat: Zdravotnictví bude zadarmo, nebudete nic platit a naše zdravotnictví je nejlepší na světě,“ řekl prezident České stomatologické komory.

Pro tohle dle jeho názoru lidé vždy zvednou své ruce a dotyčný je rázem v ČEZu. „Kdo by zdravotnictví chtěl řešit, skončí jako bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek,“ zdůraznil. „Lidem politici o věcech ve zdravotnictví lžou. A to velmi často. A celé je to možná ještě horší, o řadě věcí ani data nemáme,“ uzavřel Šmucler.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nic! Dvě tajná jednání Sněmovny. A zase nic. Ten člověk už nás stál tolik peněz. Nevěřím mu! Novinářský kolega potopil Kroupu

16:04 Nic! Dvě tajná jednání Sněmovny. A zase nic. Ten člověk už nás stál tolik peněz. Nevěřím mu! Novinářský kolega potopil Kroupu

„Myslím, že kauza Kroupa překryla kauzu Vrbětice a udělala z ní kameňák. A to ještě fandím všem Kame…