Nic mi neřekli. Nechápu. Jsou tu ti mladí, jen koukají hvězdy ANO vyšoupnuté ze sněmovny. Komárek šokuje nejvíc. Ale Andrej Babiš svým „bafuňářům“ přes PL vzkazuje následující

18.05.2017 4:46

Hnutí ANO sestavuje kandidátní listiny do nadcházejících parlamentních voleb. Někteří úspěšní politici však nominováni nebyli. Na jejich postoj i názor lídra hnutí Andreje Babiše se ptaly ParlamentníListy.cz. On sám upozornil, že ještě nic není definitivní a složením kandidátek se bude sám zabývat. Někteří jsou však změnami zaskočeni.

Nic mi neřekli. Nechápu. Jsou tu ti mladí, jen koukají hvězdy ANO vyšoupnuté ze sněmovny. Komárek šokuje nejvíc. Ale Andrej Babiš svým „bafuňářům“ přes PL vzkazuje následující
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prvomájová akce pražské ANO na náplavce kotviště salónní lodi Nepomuk v Praze

Jednou z těch, kdo se na seznamu neobjevil, je poslankyně za ANO Jana Lorencová z Moravskoslezského kraje: „Těžko se komentuje, proč. Mohu jen říci, že když jsem se před sněmem ptala krajského předsedy, zda je mé jméno na kandidátce, řekl mi, že mě nikdo nenavrhl a nejsem členkou hnutí ANO. V minulém období to nevadilo, ba naopak jsem byla hnutím oslovena. Teď to vadí,“ vysvětlila Lorencová s tím, že se situace ještě může změnit, čas je do konce května. Sama upozornila, že přinesla pro ANO kolem sedmi tisíc kroužků, což není málo, a spousta lidí si vybrala hnutí ANO, protože viděli její jméno. Zároveň sdělila, že chtěla pokračovat ve své práci včetně dlouholetého prosazování elektronické evidence tržeb. „Na druhé straně jsou tu mladší a dravější, možná budou úspěšnější,“ dodala.

Komárek: Sněmovna je dům pokrytectví a zmaru

Jedním z těch, kdo se rozhodl nekandidovat, je poslanec bývalý novinář Martin Komárek. „Jsou pro to dva důvody. Jeden prozradím a druhý vzhledem k současné situaci neřeknu. Prvním důvodem je, že mám řadu projektů, na které se těším. Chystám svoje vlastní Komárkovy noviny, které jsou ve fázi těsně před spuštěním, a byl jsem také požádán, abych do Vánoc napsal knihu o Zemanovi. A chci ji napsat dobře a naprosto férově, a to bude hodně práce,“ uvedl Komárek s tím, že chce také poprvé zkusit soukromě podnikat. „Dalším poddůvodem je, že mám ze sněmovny čím dál tím větší mořskou nemoc. Přibližně řečeno ji vidím stejně jako Karla Šlechtová, která poslance po prvním příchodu seřvala, protože se chovají příšerně. Je to dům pokrytectví, zmaru a necítím se tam dobře, i když, a to je potřeba zdůraznit, jsem loajální člen ANO a myslím si, že přináší do politiky zlepšení a má šanci ve volbách vyhrát, změnit nesmyslný jednací řád sněmovny a alespoň o něco zlepšit politickou kulturu v zemi,“ řekl Komárek.  

Až na šestém místě kandidátky se i přes své dřívější úspěchy umístil poslanec Zdeněk Soukup za Karlovarsko: „Jsem na nevolitelném šestém místě a vnímám to tak, že by měli rozhodnout voliči, zda mi dají důvěru a zakroužkují mne. Sestavení kandidátky proběhlo demokratickým procesem na oblastním shromáždění a pak sněmu. Nijak se na to netřesu, jen mne mrzí, že mám rozdělanou práci jako iniciátor platformy zachování evropské kultury. Bylo by mi líto, kdyby to zaniklo. Své angažmá jsem nepovažoval za vstup do politiky, ale jako zpestření svého důchodového věku. Já nabízím své zboží a možnosti, pokud někdo uzná, že to dělám dobře, fajn. Pokud ne, zmizím v nedohlednu u svých koníčků,“ uvedl Soukup.

Babiš: Hejtmani by neměli být zároveň poslanci

Dvojkou na kandidátce ANO pro Středočeský kraj má být současná hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. Její vyjádření se redakci aktuálně nepodařilo získat. Podle vicepremiéra a lídra hnutí ANO Andreje Babiše by však hejtmani neměli mít dvě funkce, případně do Poslanecké sněmovny kandidovat z nižších pozic. Sám prohlašoval, že se bude o funkci poslance ucházet z posledního místa, nyní se však objevil na místě prvním, tedy před hejtmankou Pokornou Jermanovou: „Ne, v žádném případě jsem o první místo neusiloval. Jasně jsem řekl, že chci kandidovat z posledního místa, ale takhle rozhodli kolegové s tím, že nemají jiného lídra. Nemám s tím problém, ale ještě to bude předmětem jednání. Pokud vím, někteří kolegové s tím nesouhlasí,“ sdělil pro ParlamentníListy.cz Andrej Babiš.

Zdůraznil také svůj osobní názor, že hejtmané by neměli kumulovat funkce, protože mají i tak dost práce. „Pokud chtějí pomoci hnutí ve volbách, tak ať samozřejmě kandidují z nižších pozic a tam se ukáže, zda svoji práci dělají dobře, pokud je lidé vykroužkují. Podle mne by ale neměli měnit místo za poslance, hejtmani jsou důležitější, protože působí v regionech,“ vysvětlil vicepremiér.

Mezi ty, jež se na kandidátku nedostali, patří i Milan Brázdil za Olomoucko, letecký záchranář, který už dvakrát získal nejvíce preferenčních hlasů a s velkým skokem se dostal před lídry jak ve volbách do sněmovny (v roce 2013 z desátého místa), tak i v olomouckém zastupitelstvu, kde předběhl lídra z místa patnáctého. „Nechápu a nevím přesně, co se stalo. Nechci se k tomu vyjadřovat,“ řekl redakci Brázdil. Komentovat situaci nechtěl ani poslanec a vysokoškolský profesor Jiří Zlatuška, s nímž se nepočítá na kandidátce Jihomoravského kraje ani v Praze, kde působí jako poslanec: „Nechci se k tomu vyjadřovat, mám více možností a nevím, pro kterou se rozhodnout. Dopřávám si ten luxus, že to neřeším, protože mám i tak co dělat. Neřeším to, netrápí mě to,“ vysvětlil svůj postoj Zlatuška.

Politolog: Babiš by si měl uvědomit, že potřebuje svůj vítězný tým a ten nesloží z regionálních funkcionářů.

Sám Babiš na dotaz redakce řekl, že Brázdil je skvělý záchranář a skutečně si něco odpracoval. „Říkali jsme, aby se k práci poslanců vyjádřil předseda našeho poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek, abychom věděli, do jaké míry pracovali pro lidi a byli v terénu. I to bude mít vliv na rozhodování. Složením kandidátek se budu zabývat, ještě nic není definitivní. Potřebujeme objektivní vyhodnocení, protože všude je konkurence a musíme vybrat ty nejlepší, aby pozitivně pracovali pro lidi,“ řekl Andrej Babiš.

Politolog a spolupracovník Institutu pro politiku a společnost Milan Hamerský tvrdí, že k překvapením na krajských kandidátkách před volbami do sněmovny došlo proto, že vedení nechalo sestavování na regionech. Jejich schválení je podle Hamerského obtížný úkol: „Přirozeně došlo k překvapením, kdy vedle velmi vyvážených kandidátek spojujících osvědčené i nové kandidáty, v některých regionech proběhla revoluce a úplná obměna, konkrétně v Moravskoslezském kraji. Vedení ANO je v obtížné situaci, zasahování do kandidátek bude médii prezentované jako mocenské a nedemokratické, ‚podívejte se hnutí jednoho muže‘. Přesto by pud sebezáchovy měl ve vedení ANO převážit a kandidátky by měly být masivně upravené a doplněné o experty a upozaděni držitelé jiných veřejných funkcí – hejtmani, primátoři,“ upozornil Hamerský s tím, že Andrej Babiš by si měl uvědomit, že potřebuje svůj vítězný tým a ten nesloží z regionálních funkcionářů.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Jaroslav Doubrava byl položen dotaz

Co si myslíte o Putinovi dnes?

Pořád si myslíte, že svou nesmyslnou válkou zahraňuje tisíce životů? Jakých? Vždyť denně akorát zbytečně kvůli Putinovi umírají lidé. Víte, že ruské agresi padl za oběť už i český občan?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Slovenský politolog: Čím více zbraní Ukrajině pošleme, tím rychleji to skončí? Doufám, že tomu ti západní politici fakt nevěří

20:21 Slovenský politolog: Čím více zbraní Ukrajině pošleme, tím rychleji to skončí? Doufám, že tomu ti západní politici fakt nevěří

Konflikt na Ukrajině bude dlouhodobý a Putin už z něj nemůže vyjít vítězně. Může pouze vycouvat dipl…