Nic nemáte, kritizuje vládu europoslankyně. Bek ji ujistil, že vše je v pořádku

28.03.2022 17:35

Europoslankyně Dita Charanzová (ANO) kritizuje kabinet premiéra Petra Fialy, že nemá připravené priority českého předsednictví EU, které započne již 1. července. Podle ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) ale vláda musí reagovat na ruskou invazi na Ukrajinu, které priority změnila. Dokument s novým plánem českého předsednictví chce prý vláda zveřejnit a probrat s opozicí i europoslanci v řádu týdnů.

Nic nemáte, kritizuje vládu europoslankyně. Bek ji ujistil, že vše je v pořádku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dita Charanzová

Charanzová v rozhovoru pro Český rozhlas mírně pokárala českou vládu, která podle něj nedokáže na Evropské půdě jasně vyjádřit, co potřebuje ke zvládnutí uprchlické krize v důsledku války na Ukrajině, a nemá připravené české předsednictví EU, které bude brát novou situaci v Evropě vpotaz.

„Vidím velké pozitivum v tom, že je Česká republika vnímána jako země, která pevně stojí za Ukrajinou. Snažíme se Ukrajině co nejvíce pomáhat a česká společnost se chová velmi solidárně, to vše v Bruselu dobře vnímáme. Postrádám ale priority a plány pro nadcházející předsednictví, které nás čeká za několik měsíců. Čeká nás přepsání veškerých strategií, plán, jak se odrazí válka na ekonomice Evropské unie,“ prohlásila Charanzová s tím, že postrádá konkrétní strategický plán vlády.

Podle ministra pro evropské záležitosti ale vláda z logiky věci nemohla být na takovou událost připravena a aktuálně přepracovává plán českého předsednictví a také řeší priority zvládnutí uprchlické krize. „Čelíme krizi, která se v Evropě od druhé světové války neobjevila, a je proto přirozené, že se političtí aktéři učí zvládat situaci za pochodu a hledají se krátkodobá, střednědobá i dlouhodobá řešení. Ten plán pro takovou událost neexistoval a nyní se urychleně tvoří,“ reagoval Bek.

„Myslím si, že jednáme velmi rychle. Zatímco v řadě zemí byla z počátku péče o uprchlíky primárně záležitostí nevládních organizací, my jsme velmi rychle nastavili systém standardního krizového řízení, který rozděluje úkoly mezi různé vrstvy státní a veřejné administrativy,“ dodal ministr.

Podle Charanzové v Bruselu nikdo neví, jak potřebuje Česká republika pomoci s migrační krizí a jak to chce česká vláda řešit. „Budeme potřebovat Ukrajincům usnadnit cestu na pracovní trh, zapojit děti do škol. A nevím, jestli česká vláda dokáže věci pojmenovat. Jsme připraveni pomoci státům, jako je Polsko, Slovensko nebo Maďarsko, o kterých se v Bruselu nejvíc hovoří. Ale myslím si, že pomoc potřebuje i Česko,“ pokračovala v kritice Charanzová.

„My nejprve mobilizujeme ty zdroje, které máme k dispozici,“ odpověděl jí Bek, že aktuálně se využívají domácí zdroje. Ty evropské jsou ale podle Beka také v jednání. „Řeší se, že by se mohly na aktuální pomoc zaměřit některé části národního plánu obnovy, který měl sloužit k podpoře v době postcovidové. Já tohle budu mít na starosti a budeme se určitě snažit využít těch finančních zdrojů, které má EU k dispozici,“ ubezpečil Bek.

Priority českého předsednictví se podle Beka pochopitelně válkou na Ukrajině změnily a vláda nový dokument urychleně připravuje. „Mnohem výš se na pomyslném žebříčku priorit dostane například energetická závislost na Rusku, evropská obranná kapacita nebo řešení uprchlické vlny. Naplňuje se to, co zkušení říkají dlouho –, že každé předsednictví musí být připraveno na to, na co se připravit nelze,“ uvedl Bek s tím, že přepracovaný politický dokument bude k dispozici v řádu několika týdnů. „Poté ho budeme debatovat jak s českými europoslanci, tak s tuzemskou opozicí, protože v tuhle chvíli považuji za důležité, abychom na těchto důležitých otázkách měli shodu i vnitropoliticky,“ dodal Bek.

Charanzová ale pokračovala v kritice a uvedla, že v současné chvíli europoslanci například netuší, jak bude česká vláda postupovat při řešení například energetické krize a dalších problémů. „V tuhle chvíli už vidíme, jak se jednotlivé státy stavějí k té situaci například energetické krize, Polsko a Španělsko přišlo se svým plánem, Německo přišlo s daňovým zvýhodněním a Francie přispívá na benzín občanům, od nás žádné takové věci neslyším,“ dodala Charanzová.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…