Nikola Tesla na euru vyvolal etnické vášně. Srbská národní banka chce podat stížnost

23.07.2021 11:55

Jsou dva velikáni, o které se Chorvati a Srbové hádají a přou. Jedním je laureát Nobelovy ceny spisovatel Ivo Andrić, který je Chorvatem, ale psal srbsky. Kolem jeho dědictví a nadace se vedou nekonečné soudní spory. Dalším, který vyvolal etnické vášně, je Nikola Tesla, který je Srbem narozeným (1856) ve vesnici Smiljan u Gospiće v Chorvatsku, tehdy Rakousko-Uhersku. Od roku 1884 ale žil v USA a Američané jej považují za svého nejvýznamnějšího elektroinženýra. Mimochodem půl roku v roce 1880 studoval na Karlově univerzitě v Praze.

Nikola Tesla na euru vyvolal etnické vášně. Srbská národní banka chce podat stížnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Euroměna, ilustrační foto

Chorvatská vláda rozhodla, že portrét Nikoly Tesly bude zdobit minci euro, neboť Chorvatsko do roku 2023 přijme euro za svou měnu. Tesla byl vybrán pro padesáticentovou minci, neboť tak v anketě rozhodla většina Chorvatů.
 

Anketa

Vnímáte sudetské Němce jako své krajany?

3%
96%
hlasovalo: 19283 lidí
Když se Tesly ptali, za koho se považuje, hlásil se k Srbům i Chorvatům a říkal, že je hrdý na oba národy. Stalo se tak, když chorvatský významný politik Vladko Maček (mimochodem původem z česko-slovinské rodiny) mu v roce 1936 blahopřál k jeho osmdesátinám slovy: „Obracím se na vás jako k synovi srbského národa a chorvatské vlasti.“ Dokonce měl jednou Tesla na podobnou otázku o svém původu odpovědět: „V kraji, kde jsem se narodil, není rozdílu mezi tamními lidmi.“
 
Na webu chorvatského rozhlasu a televize řekl marketingový expert Davor Bruketa, že „nyní přišla řada na Chorvaty, aby po Srbech a Američanech využili věhlas génia z vesnice Smiljany.“ Dodal, že hádka, komu patří vynálezce Nikola Tesla, je nejen tragická, ale i komická.
 
 
Na srbských sociálních sítích se chorvatské rozhodnutí neobešlo bez vášní. Jeden z diskutérů píše: „Byli bychom naivní, kdybychom od Chorvatů čekali logiku nebo etické rozhodnutí. Nemohu tomu uvěřit, že pochorvatštili Teslu.“ Do diskuze přispěla pod jménem Lela slovy: „Kdyby se to stalo opačně, tak nám vypíchnou obě oči.“ Přispěvatel Andrija ji uklidňuje: „Nechápu, proč bychom měli mít problém, že Chorvaté dali Srba na své euro. Jak je vidět, Srbové vyhrávají na celé čáře.“ Gojko si dělá pro změnu legraci a píše, že „Chorvaté si dají v roce 2095 na euro Novaka Djokoviće.“
 
Web srbského deníku Telegraf také publikoval prohlášení Srbské národní banky, která uvedla, že v případě, že Chorvati realizují svoje rozhodnutí, podá banka stížnost u příslušných institucí EU.
 
S přispěním Mirko Raduševiče
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Spadni, zm*de!“ „Kr*téni v legínách“ rozpálili řidičku do běla. Kolem Prahy jich byly tisíce

8:15 „Spadni, zm*de!“ „Kr*téni v legínách“ rozpálili řidičku do běla. Kolem Prahy jich byly tisíce

Dnes dopoledne se konal cyklistický závod Pražská padesátka, a mnoho lidí na severním okraji Prahy z…