Nohavica míří na Slovensko pomoci benefičním koncertem. A je zle

25.03.2023 6:45 | Ze sítí

Týden poté, co historickou Banskou Štiavnici na Slovensku zasáhl rozsáhlý požár a poničil několik domů, které jsou zapsané na seznamu Světového dědictví UNESCO, se mnozí Češi snaží slovenskému městu pomoci a k jeho obnově se hodlají připojit i experti z Národního muzea. Město oznámilo, že se mu prostřednictvím koncertu bez nároku na honorář rozhodl pomoci také písničkář Jaromír Nohavica. A bylo zle. „Podporovatel Putina,“ ukazují na Nohavicu někteří obyvatelé středoslovenského města a odmítají jeho pomoc.

Nohavica míří na Slovensko pomoci benefičním koncertem. A je zle
Foto: 4press.cz
Popisek: Jaromír Nohavica

Anketa

Má Marian Jurečka vaši důvěru?

1%
97%
hlasovalo: 31085 lidí
Rozsáhlý požár zasáhl Banskou Štiavnici na středním Slovensku minulou sobotu a poničil tamní historické budovy, které jsou zapsané na seznamu Světového dědictví UNESCO, plameny zasáhly turistickou atrakci Banka lásky a následně se rozšířili i na Slovenský báňský archiv, budovu základní umělecké školy či budovu známou jako Berggericht, kde se nachází mineralogická expozice. Shořet měly podle slovenské ministryně kultury Natálie Milanové střechy pěti národních kulturních památek a zasáhnuto mělo být osm historických objektů. Předběžné odhady škod jsou pak v milionech eur.

Poničenému slovenskému městu ihned přišel příslib pomoci z Česka a prezident Petr Pavel v rámci nedělního telefonátu se svou slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou nabídl také pomoc českých restaurátorů při obnově zničených či poškozených památek.

„Vidím možnost spolupráce při obnově budov, které samy o sobě představují historické památky, především historických krovů,“ uvedl Pavel podle ČTK a ministr kultury Martin Baxa (ODS) do sousední země povolal generálního ředitele českého Národního muzea Michala Lukeše.

Experti z Národního muzea by se do záchranných prací ve Slovenském hornickém muzeu měli zapojit již od pondělí 27. března, informoval server iDnes.cz.

Finanční dar deset milionů korun plánuje na rekonstrukci poškozených budov na Slovensko poslat také pražský magistrát a město se chystá finančně podpořit také písničkář Jaromír Nohavica.

„První velký benefiční koncert na podporu poškozených budov v centru Banské Štiavnice obstará folková legenda Jaromír Nohavica. V Banské Štiavnici vystoupí bez nároku na honorář a výtěžek z koncertu tak půjde použít na dobrou věc,“ informovalo město na svém facebookovém profilu s tím, že vstupné na koncert uskutečněný 27. dubna bude ve výši 30 eur (710 korun).

Mnozí obyvatelé středoslovenské obce však namísto vděku za tuto formu pomoci neskrývali, že by byli raději, kdyby na ní vůbec nedošlo a město ji odmítlo.

„Tak podporovatel Putina nám nevadí – smutné,“ okomentoval jeden z facebookových přispěvatelů plán na Nohavicův benefiční koncert ve městě.

„Už vám po střeše běhá neonacista, teď proruský troll, uvidíme, co bude dál…“ padlo následně od dalšího rozlíceného občana.

„Měla jsem ho ráda, jen když jsem zjistila, že byl u StB, pak dostal vyznamenání od Putina, a ještě je na to hrdý, tak u mě klesl na dno. Já bych nikdy nechtěla, aby tady – zvlášť po tom požáru – vystoupil a je jedno, jestli zadarmo. Tady jde o princip,“ odmítla potom Nohavicovu podporu jedna z obyvatelek města Banské Štiavnice.

„Předskokany budou Alexandrovci?“ sneslo se poté.

A do diskuze dorazila i koláž, která známou Nohavicovu píseň upravovala na: „Když mě brali za Rusáka…“

Někteří obyvatelé však pomoc českého písničkáře naopak ocenili. „Úžasné gesto od úžasného zpěváka. Děkujeme,“ zaznělo a v podobném duchu se připojovali i další komentující.

Města pak již pro jistotu ujistilo, že se příště dostane možnost podpořit jeho obnovu i těm, kteří Nohavicově tvorbě neholdují. „Připravují se i další akce se slovenskými umělci,“ oznámilo, že podpořit jej budou moci i ti, které Nohavice „neoslovuje nebo k němu mají výhrady“.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Neudělali byste lépe, kdybyste Nekulu nahradil?

Jste personálně tak na dně, že vaším nejlepším nominantem na ministra je Nekula? Podle mě by bylo trefnější, kdyby se jmenoval Nekňuba, soudě podle toho, jak si jako ministr vede

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

Jarek, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusezlatík , 25.03.2023 12:32:28
Nohavica má všude vyprodané koncerty, to je jasná odpověď těm aktivistickým svazáčkům a svou nenávistí ať se zalknou.

| 8 | 0

Další články z rubriky

Krumpáčem mezi oči. „Za to může Fico!“ Na Slovensku to opravdu vře

19:30 Krumpáčem mezi oči. „Za to může Fico!“ Na Slovensku to opravdu vře

Politická kultura zhrubla, stěžuje si na sociální síti předseda strany Progresivní Slovensko Michal …