Norské fondy. Budete koukat, co všechno se z nich v této zemi platí

22. 2. 2019 8:33

Od roku 2004 přiteklo do Česka z tzv. norských fondů na 6 miliard korun. Peníze získalo asi tisíc projektů. Teď byla podepsána smlouva, podle které z Islandu, Norska a Lichtenštejnska přiteče dalších pět miliard. Proč nám je země, které stojí mimo EU, chtějí posílat? Server Aktuálně.cz nabídl odpověď.

Norské fondy. Budete koukat, co všechno se z nich v této zemi platí
Foto: wikipedia
Popisek: Norská vlajka

Norsko, Island a Lichtenštejnsko jsou tři země, které sice nejsou členy EU, ale využívají jejich výhod - volného pohybu osob, zboží, kapitálu a služeb. Ale není to zadarmo. Tyto země přispívají do rozpočtu EU nemalým množstvím peněz. Od roku 2004, kdy je součástí EU i Česká republika, tečou peníze i k nám. Jde o miliardy korun na podporu více než tisíce projektů.

Z peněz norských fondů byla opravena např. jezuitská kolej v Telči. Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm mohlo díky penězům z Norska přesunout stavby lidové architektury, další peníze napomohly ochraně životního prostředí v Česku a napomohly zlepšení některých vzdělávacích programů pro mládež.

„Pátým nejdražším projektem v letech 2004 až 2014 byla podpora zavedení videokonferencí v resortu justice. Projekt spadal pod program Budování kapacit a spolupráce v justici a zajišťovalo ho Ministerstvo spravedlnosti. Projekt se podle informací Ministerstva financí Česku vyplatí. Díky němu totiž klesly náklady na převoz a zabezpečení osob, které si odpykávají svůj trest ve vězení, případně náklady na takzvané svědečné a znalečné,“ napsal server. Na tento projekt směřovalo 1,8 milionu euro.

Vyjmenovat všechny projekty, které byly podpořeny, by zabralo opravdu hodně času. Z norských peněz se platila např. rekonstrukce Strahovské knihovny. Peníze napomohly i obnově městské památkové rezervace v Jičíně, vybudování Národní kontrolní autority (NKA) a zajištění jednotné platformy pro vytěžování dat z informačních systémů Policie České republiky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ukázal jsem jim! Babiš vynesl info z jednání EU: Šlo o naše sousedy

21:05 Ukázal jsem jim! Babiš vynesl info z jednání EU: Šlo o naše sousedy

Premiér Andrej Babiš prostřednictvím svého pravidelného týdenního facebookového hlášení „Čau lidi“ t…