Nové strany a hnutí jsou noční můrou tradičních partají, říká Štětina

22.09.2013 18:29

Vznik nových stran a hnutí je pro tradiční strany noční můrou. Pro voliče je to ale naopak dobrá zpráva, říká bývalý poslanec Věcí veřejných, nynější lídr kandidátky královéhradeckého kraje za hnutí Úsvit Jiří Štětina. Reaguje tak na nejnovější průzkum, ze kterého vyplývá, že většina lidí chce nové strany ve sněmovně.

Nové strany a hnutí jsou noční můrou tradičních partají, říká Štětina
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Štětina

Ze studie společnosti Herzmann ve spolupráci s agenturou ppf factum je zřejmé, že 65 procent lidí by si ve sněmovně přálo nové dosud neparlamentní strany a hnutí. Celkově má naději na vstup do Parlamentu čtyři až šest volebních seskupení. "A to by byla mela. Žádné přerozdělování hlasů, pěkně poctivě počítat každý mandát a žádný bonus za malé strany. Samozřejmě přeběhlictví se zabránit nedá, protože peníze smrdí jenom někomu. Ale v každém případě to může být první test přímé demokracie," konstatuje Jiří Štětina, kandidát hnutí Úsvit senátora Tomia Okamury.

Vznik nových stran a hnutí je totiž podle něj pro "kamenné strany" velkou můrou. "Proč? Z několika zásadních důvodů. Nevadí jim, když je třeba 5 – 8 nových stran, které dostanou maximálně do 4% hlasů. To je naopak velmi výhodné, protože až 20% hlasů si přerozdělí mezi sebe. Tak tomu bylo vždy až do roku 2010, kdy Věci veřejné získaly 10,8%. To už byla velká hrozba, a tak byly postupně rozporcovány," tvrdí Štětina.

Pomoc v boji s korupcí

Ale právě nové strany, které by ve sněmovně vytvořily "pěkně tvrdou opozici", jsou podle kandidáta lékem na korupci, která by se pak mohla bez překážek šetřit. "Je opravdu nejvyšší čas vhodit do urny hlas 'malým stranám' a dát průchod přímé demokracii. Když bude nad politikem hrozba odvolání, když nebude pracovat pro lidi, tedy voliče, mohlo by to vést k lepší budoucnosti lidí a celého státu. Konečně by mohlo začít svítat!" uzavírá Jiří Štětina.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nekorektní, ale pravdivý popis současné reality. To je kniha Kladivo na politiky

20:01 Nekorektní, ale pravdivý popis současné reality. To je kniha Kladivo na politiky

Kniha je zaměřena na podstatu úlohy člověka, jeho vlastností, projevů, jednání a na pojmenování důsl…