Novela insolvenčního zákona: Dojedou na ni obyčejní lidé!

29.02.2016 12:00

Málokterý návrh z dílny ministerstva spravedlnosti má potenciál negativně ovlivnit životy tolika lidem jako nejnovější návrh insolvenčního zákona, který má nabýt účinnosti od 1. září.

Novela insolvenčního zákona: Dojedou na ni obyčejní lidé!
Foto: Asociace pro oddlužení
Popisek: Novela inosolvenčního zákona, Asociace pro oddlužení

„Trh v oblasti oddlužení je v současné době velice netransparentní, ale navrhovaná novela má spoustu negativ, která ovlivní život obyčejného člověka a ve výsledku může být velice kontraproduktivní,“ uvedl JUDr. David Vozák, předseda představenstva Asociace pro oddlužení.

Asociace si uvědomuje, že v současné době působí na trhu značné množství pofidérních subjektů, různých podvodníků, jejichž jediným záměrem je vylákat z důvěřivých lidí nacházejících se v tíživé finanční situaci peněžní prostředky. Je tu velké ALE.

Neházejte nás všechny do jednoho pytle

„Bylo by ale nesprávné všechny oddlužovací společnosti házet do jednoho pytle, což ale ministerstvo udělalo. Situace je stejná, jako kdyby někdo například o všech poslancích bez dalšího tvrdil, že jsou automaticky nepoctiví a také je hodili do jednoho pytle. Jenom členové naší Asociace oddlužili v minulosti přes 27 000 lidí, to je číslo zachráněných lidských životů a jejich domovů, takže je vidět, že ne všechny oddlužovací společnosti si na dlužnících přiživují, ale i pomáhají,“ dodává JUDr. David Vozák, který provozuje i web insolvence.cz

Projde-li tato novela, dojde k totální likvidaci tzv. „oddlužovacích společností“, které by nově nesměly v oblasti oddlužení žádné služby.

Nově budou moci služby poskytovat jen notáři, advokáti a insolvenční správci a bezplatně tzv. „akreditované osoby“, které od ministerstva obdrží zvláštní povolení (dle ministerstva se má jednat o neziskové organizace).

„Jinými slovy, dlužník, který bude mít zájem o oddlužení, se může obrátit pouze na uvedené subjekty a nyní už nebude mít možnost si návrh podat sám, jak je tomu doposud,“ uvádí další člen Asociace pro oddlužení Mgr. Václav Mach.

Poslanci, nezavírejte oči, před závažnou situací!

Nezavírejte oči před závažným faktem, a to je to, že návrh novely se zcela nedostatečně vypořádává s otázkou „Kdo bude v případě zániku všech oddlužovacích společností dlužníkům s oddlužením pomáhat?“

V roce 2014 bylo k soudům podáno celkem 30 447 návrhů na povolení oddlužení, z nichž cca 5 000 sepsaly neziskové organizace (dle vyjádření ministerstva však přesná statistická data nejsou k dispozici). Je přitom známo, že nejméně 65 % všech podaných návrhů na povolení oddlužení je zpracováno „oddlužovacími společnostmi“.

Z cca 30 000 podaných návrhů ročně se tak jedná o cca 19 500 návrhů. Kdo všem těmto dlužníkům podá pomocnou ruku?

„Z naší dlouhodobé činnosti máme zkušenosti, že již nyní neziskové organizace nejsou schopny zvládnout nápor klientů. Z praxe jsou rovněž známy případy, kdy některé neziskové organizace dlužníkovi pouze poradí, jakým způsobem má návrh na povolení oddlužení sepsat, nicméně sepsání již nechá na dlužníkovi samotném. Dokonce se běžné děje i to že pokud se jedná o komplikovaný případ, je ze strany neziskové organizace doporučeno, aby se se svým problémem obrátil na některou z oddlužovacích společností,“ dodává Václav Mach.

Asociace pro oddlužení pomoc v dluzích, Autor fotografií: Asociace pro oddlužení

Dlužníci? Notáře a advokáty nebudou zajímat

„Byli jsme káráni za to, že návrhy na oddlužení a servis s tím spojený coby oddlužovací společnosti realizujeme za peníze, stejně jako advokáti či insolvenční správci nyní. Nově si pouze advokáti, notáři a insolvenční správci mohou účtovat odměnu 4 000Kč za jednotlivce a 6000Kč za manžely. Akreditované osoby pak poradenství musí realizovat zdarma a nesmí si účtovat nic,“ míní Mach.

Podle jeho slov tato částka je naprosto neadekvátní, protože nezohledňuje faktickou náročnost a rozmanitost případů v praxi, které mají být oddlužením řešeny.

„Takto direktivně nastavená odměna pro advokáty, notáře a správce je tak směšně nízká, že to nebude chtít dělat z nich nikdo,“ dodává Vozák. Novela tak ve svém důsledku eliminuje veškerou odbornou pomoc dlužníkům, které dnes běžně využívají.

„Dále novela zamezuje, aby si dlužník návrh připravil a podal sám, tedy, pokud není právník, ekonom nebo insolvenční správce,“ doplňuje Mach. Naprostá většina dlužníků se tak bez rozdílu bude muset obracet při oddlužení jen a pouze na výše vyjmenované osoby, kdy advokáti, notáři a insolvenční správci nebudou k pomoci motivování.

Pomáháme během celého procesu oddlužení

Poradenství v oddlužení totiž neznamená jen sepsání návrhu na povolení oddlužení. Oddlužovací společnosti často i pečlivě dohlížejí na průběh celého oddlužení dlužníka a pomáhají mu i v komunikaci s insolvenčním soudem i insolvenčním správcem, neboť je z praxe známo, že insolvenční soudy častokrát rozhodují zcela nepřehledně a různorodě.

„Navíc my dlužníky po celou dobu oddlužení neopouštíme, jsme s nimi po celou dobu oddlužení a dále vzděláváme ve finanční gramotnosti, aby se již do dluhů nikdy více nedostali,“ přibližuje situaci JUDr. David Vozák, který se oddlužením zabývá přes 9 let.

V tomto směru je navrhovaná novela zcela odtržena od skutečné reality každodenní praxe.

A jak se s tímto při přípravě novely vypořádalo ministerstvo? Nevíme, neboť z jeho strany nebylo vedeno jakékoli jednání o důsledcích této změny, ani nejsou dostupné závěry jakékoli studie trhu či dopadů zamýšlených změn na něj.

Regulace ano, plošný zákaz ne

„Samozřejmě, že regulace v oblasti oddlužení je potřeba, ale vážná dluhová situace se nevyřeší novelou, která plošně zakáže všechny oddlužovací společnosti, ale měla by se zaměřit na to, že by proces oddlužení mohly vykonávat osoby, které složí zkoušku a budou tak kompetentní danou činnost vykonávat,“ komentuje Vozák.

Bylo by tedy daleko smysluplnější činnost „oddlužovacích společností“ plošně nezakazovat a odměnu za poradenství v oddlužení neomezovat tímto drastickým a realitě neodpovídajícím způsobem, tvrdí Asociace pro oddlužení.

Vzhledem k posíleným kontrolním a sankčním pravomocem ministerstva i zavedení poměrně přísných podmínek k udělení akreditace by bylo možno očekávat, že k excesům z hlediska předražení poskytovaných služeb by nedocházelo, neboť je zřejmé, že akreditované osoby by zajisté neriskovaly případné sankční postihy či odebrání akreditace.

Detailní argumentaci o nedostatcích a důsledcích novely insolvenčního zákona najdete zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Komerční článek

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zkušený politik Vlastimil Tlustý před kamerou PL promluvil o možném plánu Zemana na záchranu ČSSD. Takto to prý asi bude

20:07 Zkušený politik Vlastimil Tlustý před kamerou PL promluvil o možném plánu Zemana na záchranu ČSSD. Takto to prý asi bude

HORKÉ TÉMA Moderátor TV ParlamentníListy.cz Radim Panenka v pořadu Horké téma přivítal někdejšího mi…