Novela zákona: Za přesčasy a víkendové služby už možná ani korunu

26.12.2011 14:23

Pokud si myslíte, že za přesčasy dostanete zaplaceno nebo dokonce náhradní volno, jste na omylu. Podle novely zákoníku práce je bude možné od roku 2012 zahrnout do pravidelné mzdy. Ani prací o víkendu nebo noční směnou si zaměstnanci nepřilepší, desetiprocentní příplatek už nebude povinný. Změny se týkají pouze podnikatelské sféry, v nepodnikatelských platech se pravidla nezmění.

Novela zákona: Za přesčasy a víkendové služby už možná ani korunu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zaměstnanec v laboratoři
reklama

Ministr práce a sociální věcí Jaromír Drábek tvrdí, že změny zjednoduší současný stav a posílí smluvní volnost. „Možnost sjednat takové řešení skýtala záruku, že výše mzdového ocenění předpokládané práce přesčas bude dostatečná,“ uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí v důvodové zprávě k návrhu novely.

Odboráři z novely už tak nadšení nejsou a obávají se, že zhorší postavení zaměstnanců. „Možnost sjednávání mzdy již s přihlédnutím k případné práci přesčas byla od roku 2007 zrušena především z toho důvodu, že její uplatňování bylo spojeno se značnými komplikacemi,“ uvedl pro Aktauálně.cz Vít Samek, šéf právního oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů.

Porušení mezinárodní smlouvy z roku 1919

Odboráři upozorňují, že sjednané mzdy nebyly tak vysoké, jako by byl 25procetní příplatek. „Tím se prakticky připouštělo porušování úmluvy Mezinárodní organizace práce z roku 1919, omezující pracovní dobu v průmyslových podnicích na osm hodin denně a čtyřicet osm hodin týdně, podle které odměna za práci přesčas nesmí činit méně než obvyklá sazba zvýšená o jednu čtvrtinu," dodal Samek.

Novela zákona počítá i se změnami v ohodnocení noční a víkendové směny. Doposud platilo, že příplatek za tyto služby musí dosáhnout 10 procent průměrné mzdy. Nyní je možné, že smluvní strany se na jeho výši dohodnou nebo určí jiný způsob kompenzace. Samek však upozorňuje, že jednotlivec nemá tak silné postavení jako odbory, a při sjednávání smlouvy těžko prosadí své zájmy.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor:
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ať v ČT padají hlavy. Kauza Fridrichová: V noci padla zásadní věta

10:34 Ať v ČT padají hlavy. Kauza Fridrichová: V noci padla zásadní věta

Dojde k personálním změnám v České televizi? Hlas dalšího radního volá po tom, aby došlo k obměně na…