Novinář Krystlík uhodil na Zbořila: S Němci ze Sudet to bylo úplně jinak

10.06.2014 20:38

Politolog Zdeněk Zbořil neříká pravdu, tvrdí česko-německý spisovatel a novinář Tomáš Krystlík v reakci na článek, který vyšel v pondělí na serveru ParlamentníListy.cz.

Novinář Krystlík uhodil na Zbořila: S Němci ze Sudet to bylo úplně jinak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Zdeněk Zbořil
reklama

Zbořil v souvislosti s tím, že poválečné Československo se Pařížskými dohodami v prosinci 1945 vzdalo válečných reparací, uvedl, že válečné škody  budou Československu kompenzovány konfiskací majetku říšských Němců, tedy těch, kteří se přihlásili k říšskému občanství. Těch mělo být 90 procent. Takové tvrzení je ale podle Krystlíka zcela nepravdivé.

Podle Krystlíka byl do uspokojování reparačních nároků jednotlivých států zahrnut „německý zahraniční majetek“. Nebyl to prý ale „majetek, který byl vlastnictvím země Společnosti národů nebo jejích příslušníků v době její anexe nebo okupace Německem“. „Tedy, do reparací nebyl majetek Němců českých zemí (sudetských Němců, československých Němců) vůbec zahrnut! Kdyby tomu tak nebylo, tak by jejich obrovský majetek zanechaný v ČSR přetvořil Československo do role reparačního dlužníka, a to by po boku Německa hradilo reparace dalším 17 válkou poškozeným státům,“ upozorňuje Krystlík.

Celý text Tomáše Krystlíka ZDE

Jak dále vysvětlil, Němci českých zemí se se k „říšskému občanství" nepřihlašovali, protože jej dostali automaticky přiděleno, s výjimkou původně německého Hlučínska, kde jim bylo automaticky vráceno. „Pochybuji, že panu Zbořilovi nejsou tato fakta známa. Nezodpovězeno zůstává, proč veřejnost dezinformuje,“ dodal Krystlík.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

19:25 To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku sdílel videa s názory na jeho zvolení do Rady České t…