Novinářka Petra Procházková byla v Oděse, místě nedávného masakru. A mluvila s lidmi

29. 7. 2014 11:33

V Oděse na jihu Ukrajiny podle Petry Procházkové oplakávají oběti nepokojů a sledují válku na východě země. V článku pro Lidové noviny novinářka uvádí autentické výpovědi Oděsanů, kteří jsou prý rozděleni na dva tábory. Na proevropský a proruský. Krveprolití 2. května prý někdo šikovně vyprovokoval.

Novinářka Petra Procházková byla v Oděse, místě nedávného masakru. A mluvila s lidmi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Válečná novinářka Petra Procházková
reklama

„Kdepak, to není válka mezi Kyjevem a Moskvou,“ opravil prý novinářku podnikatel Andrej Russkych z Oděsy, „ ale mezi Ukrajinci a Sovětským svazem,“ vysvětlil.

„Prostě už nechceme ten starý zkorumpovaný systém, kde vládnou úředníci, policajti, prokurátoři a politici bez ohledu na občany,“ řekl Petře Procházkové s tím, že pravda se vyjeví, až se otevřou archivy KGB.

Krveprolití z 2. května prý rozdělilo Oděsany na dvě poloviny. Srážky mezi fotbalovými fanoušky, které přerostly v boj mezi přívrženci proevropského Majdanu a proruského protimajdanu prý podle mnohých někdo šikovně vyprovokoval. „Možná ani netušil, že vše skončí upálením desítek proruských aktivistů,“ píše v LN Procházková.

Na Ukrajině se teď bojuje za svobodu Evropy

Podnikatel Russych je podle novinářky přesvědčen, že na Ukrajině se teď bojuje za svobodu Evropy. „Nemám nic proti Rusům, ale proti systému, který prosazuje Kreml,“ říká.

„Když se stal prezidentem Janukovyč , všude dosadil své lidi ze své rodné Doněcké oblasti – poslal je po celé Ukrajině, aby řídili policii, soudy i vybírali daně. Tak nás ovládali a sami bohatli. Není divu, že se Doněcká oblast brání zavedení evropských pravidel. Přijdou o svá privilegia. Ale my, běžní podnikatelé, chceme žít už konečně jinak,“ říká Russych.

Ruská duše zvítězí nad vším

Před ohořelým Domem odborů, ve kterém uhořela řada moskevských stoupenců, Petra Procházková mluvila s ženou, která se představila jako Světlana. V budově prý uhořeli její kamarádi a podle novinářky tam nyní vybírá dary pro pozůstalé obětí. „Rusko má duši a ta duše zvítězí nad vším,“ citují LN ženu. Ta začala vyprávět příběh své tety, která zde také zahynula.  Ke své penzi si prý přivydělávala pronájmem bytu turistům. „Evropani v něm ale nebydleli nikdy,“ tvrdila. „Oděsa, i celá Ukrajina, je závislá na Rusku. Rusko nás živí a živit bude. Putin nám rozumí, copak vy víte o ruské duši,“ říkala české novinářce.

Podle Procházkové nyní ti, kteří odmítají proevropskou orientaci, na místa, kde zahynuli jejich kamarádi, nechodí. Prý se bojí. Ti, co projevují „solidaritu s okupanty“ mohou být údajně tvrdě potrestáni. Podle válečné novinářky se obávají aktivistů Majdanu, kteří převzali kontrolu nad městem.

Bojujeme proti zkorumpovanému režimu

„V Oděse je to 50 na 50,“ připouští prý šéf štábu domobrany Oděsy Mark Gordijenko, že část obyvatel dává přednost Rusku před EU. „Stačí 10 příslušníků speciálních militantních ruských oddílů a jeden pokladník s pytlem peněz a máme tu opět válku v ulicích Oděsy. Ale my to nedopustíme, jako jsme to dopustili 2. května. My jsme protivníka nechtěli zabíjet, někdo to celé vyprovokoval. Pro koho bylo výhodné tolik obětí? Pro Rusy…“ tvrdí občanský aktivista Gordijenko. I ten Petře Procházkové řekl, že hodlá bojovat ne proti Rusům, ale proti „zkorumpovanému byrokratickému monstru“, který představuje stát ruského typu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podvodník Kroupa. Vrbětice? Nová verze. Zeman jel bomby, budil strach už předem

18:34 Podvodník Kroupa. Vrbětice? Nová verze. Zeman jel bomby, budil strach už předem

Prezident Miloš Zeman nadále není přesvědčen, že je jedna verze vyšetřování explozí ve Vrběticích. V…