Noviny: O nezákonném nasazení špionů v kauze Nagyová Nečas věděl

20.05.2014 8:13

Bývalý premiér Petr Nečas věděl o zneužívání vojenských špionů k protiprávnímu sledování pracovníků Úřadu vlády. Informuje o tom dnešní MF Dnes, podle níž o tom kromě Jany Nagyové věděl také ředitel energetického gigantu ČEZ Daniel Beneš. Nečas se k věci nevyjádřil, Beneš to, že by o sledování věděl, ústy svého mluvčího popřel. Noviny přinášejí také podrobnosti z odposlechnutých hovorů mezi Nagyovou a Nečasem, z nichž vyplývá, že Nagyová označovala tehdejší Nečasovu manželku nelichotivou přezdívkou.

Noviny: O nezákonném nasazení špionů v kauze Nagyová Nečas věděl
Foto: Radim Panenka
Popisek: Někdejší premiér a expředseda ODS nesouhlasí s tím, jak orgány činné v trestním řízení v kauze postupují
reklama

„Ze všech zjištěných informací vyplývá, že o sledování realizovaném pracovníky Vojenského zpravodajství byli vedle Jany Nagyové informováni minimálně vedoucí Úřadu vlády Lubomír Poul, dvě osobní asistentky a premiér Petr Nečas,“ cituje list z policejního záznamu, který je uložený ve vyšetřovacím spise. O všem měl vědět i dobrý známý Nagyové, generální ředitel firmy ČEZ Daniel Beneš. Ani on, ani Nečas a ani Poul ale obviněni podle deníku nejsou.

Mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž k tomu uvedl, že Beneš si není vědom toho, že by věděl o jakémkoliv nezákonném jednání. „Předpokládá od všech, se kterými vede rozhovory, dodržování zákonů,“ uvedl Kříž.

O sledování Radky Nečasové, tehdejší Nečasovy manželky, požádala podle policejního spisu Nagyová, tehdy ještě jako vrchní ředitelka premiérova kabinetu, ředitele Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka. „Jana Nagyová chtěla opatřit neoprávněný prospěch v získání osobních informací o Radce Nečasové a způsobit jí závažnou újmu  v tom, že byla neoprávněně sledována,“ cituje list z policejního spisu. Páleník ale v té době z funkce odcházel, a tak domluvil setkání s Nagyovou svému nástupci a zároveň příteli Milanu Kovandovi.

Deník upozorňuje na to, že i kdyby o sledování Nečas věděl, obviněným zpravodajcům by to příliš nepomohlo, protože ani premiér nesmí vojenskou rozvědku úkolovat.

Na jiném místě pak noviny přinášejí ukázky policejních hovorů Nagyové s Nečasem. Z nich vyplývá, že Nagyová označovala Nečasovou jako „kiki“, deník dále uvádí, že z odposlechů vyplývá, že ji označovala i vulgárními přezdívkami.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Koronavirový skandál v ODS se rozrůstá: Na radnici se prý šmelilo. A teď se vyvalila pěkná špína

14:50 Koronavirový skandál v ODS se rozrůstá: Na radnici se prý šmelilo. A teď se vyvalila pěkná špína

Korupce na Praze 8? Investigativci ze serveru Seznam Zprávy přišli s reportáží o nákupu dezinfekce v…