Noviny: Tyto firmy nejvíce doplatí na sankce proti Rusku. Problém je i v tom, že Rusové přestali platit

27.08.2014 8:47 | Zprávy
autor: luš

Ekonomické sankce, které na sebe navzájem uvaluje Západ a Rusko, postihnou zřejmě tuzemské firmy hned dvojmo. Jednak ztrátou byznysu a jednak mohou mít české společnosti problémy s vyrovnáním účtů s ruskými partnery, jelikož platební morálka ruských firem se podle šéfa Asociace exportérů Jiřího Grunda výrazně zhoršila. Kterých českých firem se uvedené záležitosti dotknou nejcitelněji?

Noviny: Tyto firmy nejvíce doplatí na sankce proti Rusku. Problém je i v tom, že Rusové přestali platit
Foto: red
Popisek: Hamé

Z potravinářského sektoru by současnou politicko-vojenskou krizi měly podle serveru Lidovky.cz nejcitelněji pocítit firmy Hamé a Madeta. Madeta vyvážela do Ruska šedesát tun nivy měsíčně, což je třikrát tolik, než co dodává na český trh. Kvůli potravinovému embargu již musela omezit výrobu pouze na několik dní v týdnu s tím, že se propouštět zatím nechystá. Společnost Hamé má již deset let v Rusku výrobní podnik, který údajně pokryje osmdesát pět procent ruského odbytu. Nyní se firma pokouší rozšířit tamní výrobu, aby pokryla výpadek v důsledku zákazu dovozu potravin. Šéf Hamé Martin Štrupl bude po státu a Evropské unii požadovat odškodnění.

S problémy se zřejmě budou potýkat i společnosti podnikající v petrochemickém průmyslu. Majitel České rafinérské, polský PKN Orlen, odebírá ropu od ruského Rosněftu. Ten figuruje na amerických i evropských sankčních seznamech, takže dle Lidovek.cz reálně hrozí zastavení dodávek ropy, což by pro Českou rafinérskou mohlo být zásadní. Obávat by se měla i Sigma Group, která vyrábí čerpací techniku pro petrochemické podniky, hutě či doly. Ztráta ruského trhu by prý pro ni znamenala snížení výroby o čtvrtinu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Tomio Okamura byl položen dotaz

Proč jste na ministra nenavrhli někoho, kdo má české občanství?

Podle mě by to měla být jedna z hlavních podmínek a divím se, že není ze zákona, a že zrovna vy nevyberete někoho, kdo má naše občanství. Děkuji za odpověď. Bartošová

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vánoční Ivan Hoffman: Jednou za rok máme vzácnou příležitost zmlknout

14:00 Vánoční Ivan Hoffman: Jednou za rok máme vzácnou příležitost zmlknout

Po celý rok máme všichni potřebu se k něčemu vyjadřovat, o Vánocích nám tedy Ivan Hoffman přeje hlav…