Nový šéf exministryně Jourové má problém. Němci a Francouzi bijí na poplach

7. 11. 2014 19:51

Nový předseda Evropské komise Lucemburčan Jean-Claude Juncker má problém. Dlouhá léta byl lucemburským premiérem a tato země se po řadu let řadila mezi tzv. daňové ráje. Firmy jako IKEA, Amazon či Pepsi se ve svých domovských zemích vyhnuly placení daní. Evropská komise, kterou dnes Juncker řídí, by přitom měla proti daňovým rájům bojovat.

Nový šéf exministryně Jourové má problém. Němci a Francouzi bijí na poplach
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku

Na skutečnost, že Juncker dlouhá léta řídil zemi - daňový ráj, upozornilo Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ) a informaci převzal server Aktuálně.cz. Stojí za připomenutí, že Juncker byl premiérem země mezi lety 1995 až 2013. A dnes řídí Evropskou komisi.

Bankovní tajemství se omezí

„Systém, který umožňoval společnostem platit v zemi s půl milionem obyvatel vzhledem k jejich velkým příjmům nízké daně, fungoval i v době globální finanční krize po roce 2008, kdy vlády evropských zemí vyhlásily boj daňovým rájům,“ upozorňuje server.

Evropská komise prý už lucemburská pravidla pro placení daní vyšetřuje a Juncker ujišťuje, že do vyšetřování nebude zasahovat. Současný lucemburský premiér Xavier Bettel ale trvá na tom, že jeho země nečiní nic špatného a neporušuje ani domácí, ani mezinárodní právo.

Takové formulace se nelíbí Zeleným v Evropském parlamentu a varovný hlas pozvedli i ministři financí z Francie a Německa. Lucembursko prý má v daňové politice co dohánět. A Lucembursko už učinilo určitý vstřícný krok. Jako předposlední země v EU se země připojila k dohodě o omezení bankovního tajemství.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci

18:07 Klaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci

Pokud by se volby konaly nyní, ve Sněmovně by zasedlo sedm stran. Nově i Trikolóra Václava Klause ml…