Nutili mě, ať neberu medaili od Miloše Zemana, odhalil legendární umělec Jiří Suchý

24.10.2016 13:42

Na divadelníka Jiřího Suchého před třemi lety vytvářeli někteří nátlak, aby nepřijal státní vyznamenání z rukou prezidenta Miloše Zemana. Suchý to uvedl v rozhovoru s novinářem Karlem Hvížďalou.

Nutili mě, ať neberu medaili od Miloše Zemana, odhalil legendární umělec Jiří Suchý
Foto: František Dostál
Popisek: Jiří Suchý
reklama

Suchý vyzdvihl, že prezident Zeman se mu rozhodl udělit Řád TGM, přestože divadelník v době, kdy stál Zeman v čele ČSSD, odmítl přijmout jeho nabídku, aby se přidal k sociálním demokratům.

Když bylo zveřejněno, kdo má být vyznamenán, dostal prý několik e-mailů a dopisů, ve kterých mu lidé, které neznal, radili, jak se mám zachovat. Suchý uvádí, že někteří z nich dokonce trochu přitlačili na pilu a oznamovali, že jestliže vyznamenání přijme, přestanou si ho vážit.

„Protože jsem do té doby netušil, že si mě váží, nevadilo mi ani, že s tím přestanou. Spíš mi vadilo, že se snažili mě, člověka svéprávného, zmanipulovat, abych dělal, co by rádi viděli. To bych si já vůči nikomu nedovolil,“ zlobí divadelníka.

Suchý zdůraznil, že vyznamenání se mu rozhodl udělit prezident, jehož zvolili jeho spoluobčané a navíc mu nebylo uděleno za podporu politiky prezidenta Zemana, nýbrž za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie.

Anketa

Uškodí současný rozruch kolem státních vyznamenání prezidentu Zemanovi?

7%
93%
hlasovalo: 12546 lidí

„A demokracie má zaručovat pluralitu názorů, nebo se mejlím? Zkrátka názory prezidenta zvoleného v demokratickém státě respektuji, protože i já si chci myslet, co chci. A těm, kteří se mě, ať preventivně nebo následně, zřekli, bych připomněl počínání zavedené v minulém režimu, kdy myslet si něco jiného, než se mělo, bylo trestné,“ konstatoval Suchý.

Celý rozhovor ZDE

V jiné části rozhovoru divadelník také zkritizoval spoluobčany za to, že do politiky volí lidi, kteří nejsou vhodní pro výkon takového povolání.

„Je hrozný, co teď řeknu, ale demokracie umožňuje, aby o celým národu rozhodovali voliči, kteří nemají ponětí o morálních hodnotách, kteří jsou dokonce někdy i hloupí a kterým jde jen o to, aby se jim vedlo dobře. Těch je bohužel nejvíc. Za tuto cenu jsou ochotní nalítnout každýmu politickýmu tlachalovi a spolu s ním pak rozhodují o menšině, která to má v hlavě spořádaný a ví, co chce. Je mi z toho úzko, ale je to tak,“ posteskl si Suchý.

Jak tento nešvar odstranit? Divadelník navrhuje zavést před volbami test politického IQ. Každý volič by dostal za vyplnění testu body: „Když by byl totálně blbej, tak by dostal jeden bod, a kdyby byl naprosto v obraze a uměl se orientovat, dostal by pět bodů. A podle toho by jejich hlasy měly váhu, aby nemohli nerozumní lidé přehlasovat lidi, kteří mají jasnou hlavu.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jandové a jiní?” Dalibor Janda ke smrti Jakeše. A Slávek Jandák s dalšími. Nečekané podrobnosti

4:44 „Jandové a jiní?” Dalibor Janda ke smrti Jakeše. A Slávek Jandák s dalšími. Nečekané podrobnosti

ANKETA Co vlastně říci o bývalém generálním tajemníkovi ÚV KSČ Miloši Jakešovi, který před pár dny v…