Nynější státní úředníci asi nebudou muset skládat zkoušku

28.02.2014 10:48

Vládní koalice s největší pravděpodobností ustoupí od možnosti, podle níž by všichni nynější státní úředníci museli s účinností služebního zákona projít do dvou let zkouškou. Zkouška by měla být povinná jen pro nově přijímané zaměstnance státních úřadů, řekl dnes novinářům předseda sněmovního ústavně právního výboru Jeroným Tejc.

Nynější státní úředníci asi nebudou muset skládat zkoušku
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Prázdná učebna

V koaličním věcném záměru se píše o možnosti, že by všichni úředníci museli složit zkoušku do roka nebo do dvou let od účinnosti zákona. V opačném případě by na úřadech skončili. Tejc uvedl, že v případě nynějších státních zaměstnanců by mělo stačit jejich plánované každoroční hodnocení. Na úřadech pracuje podle dřívějších informací kolem 75.000 lidí.

Trvá ale záměr, podle kterého by museli absolvovat výběrové řízení všichni vedoucí pracovníci. Zákon pro ně zavede nové pojmenování - stanou se z nich představení.

Debatu už vzbudil i námět, aby vzdělávání úředníků měla na starosti Policejní akademie. „Diskuse jasně ukázala, že není správné, aby jakákoli škola měla monopol," uvedl k tomu Tejc. Úředníky budu moci vzdělávat všechny vysoké školy s příslušnou akreditací.

Služební zákon, jenž má odpolitizovat státní správu, Česko přijalo už v roce 2002. Dosud ale nenabyl plně účinnosti. Z koaličního věcného záměru mají vzejít úpravy novely služebního zákona, kterou již dřív podala ČSSD. O předloze chce koalice debatovat podle šéfa poslanců ČSSD Romana Sklenáka například s tripartitou, opozicí a senátními výbory. Ve sněmovně by měla být schválena do poloviny letošního roku, účinná bude od ledna.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ožrala zlodějský! Kalousek neuspěl s žalobou na Babiše. A znovu spustil o lžích, kterým prý čelí

16:16 Ožrala zlodějský! Kalousek neuspěl s žalobou na Babiše. A znovu spustil o lžích, kterým prý čelí

Okresní soud pro Prahu-západ dnes rozhodl, že šéf hnutí ANO a současný premiér Andrej Babiš (ANO) se…