O důvěře Rusnokově vládě budou poslanci jednat 7. srpna

31.07.2013 14:15

Poslanci budou jednat o důvěře vládě Jiřího Rusnoka na schůzi, která začne ve středu 7. srpna. O svolání této schůze rozhodl sněmovní organizační výbor.

O důvěře Rusnokově vládě budou poslanci jednat 7. srpna
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Jiřího Rusnoka

Jednání o vyslovení důvěry bude prvním bodem, řekla novinářům předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová.

Prezident Miloš Zeman Rusnokovu vládu jmenoval 10. července a od té doby jí začala běžet lhůta 30 dní, do kdy musí předstoupit před sněmovnu a požádat ji o vyslovení důvěry.

Premiér Jiří Rusnok řekl, že žádost o svolání schůze k hlasování o důvěře odešle vláda do Sněmovny až v pátek poté, co schválí své programové prohlášení. Němcová však řekla, že Sněmovna nemůže čekat na to, až jí vláda žádost pošle. "My nicméně musíme splnit zákonné termíny, a ty říkají, že do 30 dnů musí ta schůze prostě proběhnout, takže tím pádem je to zařazeno na pořad schůze," řekla předsedkyně.

Pro vyslovení důvěry vládě by mělo v současné době stačit rovných 100 hlasů, protože pro získání důvěry stačí hlasy většiny přítomných poslanců, nikoli všech. Dva poslanci se však se vší pravděpodobností schůze nezúčastní, protože David Rath je ve vazbě a Roman Pekárek ve výkonu trestu. Pokud by chyběli i další poslanci, pak by se počet potřebných hlasů pro získání důvěry dále snižoval. Němcová řekla, že žádný z poslanců zatím svoji případnou neúčast na schůzi neohlásil.

Zda vláda důvěru získá, není dosud jisté. Předseda poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík při příchodu na jednání výboru novinářům řekl, že poslanci z jeho klubu Rusnokovu vládu nepodpoří. Předseda klubu KSČM Pavel Kováčik nevyloučil, že komunističtí poslanci se rozhodnou možná až před hlasováním.

Až poslanci dokončí hlasování o důvěře, měli by se podle schváleného návrhu programu věnovat projednávání návrhů zákonů. Celkem 17 zákonů by měli schvalovat v závěrečném čtení. Měli by schvalovat i návrh na udělení a propůjčení státních vyznamenání. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus st.: Majdan na Václavském náměstí! Nelze mlčet. Děsí mě to

10:55 Klaus st.: Majdan na Václavském náměstí! Nelze mlčet. Děsí mě to

Jako „pokus o pražský majdan“ nazval někdejší prezident Václav Klaus demonstrace na Václavském náměs…