O postu plzeňského primátora je prý už rozhodnuto. ANO možná přenechá křeslo sociální demokracii

8. 10. 2014 11:23

Plzeňská TOP 09 má prý indicie, že se v kuloárech může dojednávat tichá dohoda mezi ANO a ČSSD. Nový subjekt v zastupitelstvu s největší pravděpodobností bude, otázka však je, jakou bude mít sílu. Spekuluje se například o tom, že stávající náměstek plzeňského primátora Martin Zrzavecký (ČSSD) by rád na primátorský post, a vzhledem k tomu, že jeho případný konkurent, Pavel Šrámek (ANO) je komunálním amatérem, přenechá křeslo rivalovi z ČSSD, zůstane poslancem s velmi dobrou pozicí. V městském zastupitelstvu pak bude hrát prim sice ANO, ale s podporou a spoluprací ČSSD, protože našli společného nepřítele - ODS a TOP 09.

O postu plzeňského primátora je prý už rozhodnuto. ANO možná přenechá křeslo sociální demokracii
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

Poslanec Jan Volný pak dle této hypotézy přestane „slídit“ v dopravních podnicích a na postu radní pro kulturu zůstane Eva Herinková (ČSSD).

Šéf regionální organizace Plzeňsko, kandidát na primátora za TOP 09 Ondřej Ženíšek k tomu pro ParlamentníListy.cz uvádí: „To, že se možná rýsuje jakási velmi těsná spolupráce mezi ČSSD a ANO i na plzeňském magistrátu, vychází přece ze spolupráce těchto stran na vládní úrovni. Proč by se přece pan Babiš a pan Chovanec nedomluvili, že? Takže opravdu bude záležet na voličích, aby zvolili uvážlivě a ne stranu jednoho muže. A když by v Plzni ANO ponechalo primátorské křeslo panu Zrzaveckému, tak pan Šrámek bude dále sedět v Parlamentu jako místopředseda zahraničního výboru. Taková funkce se přece jen tak neopouští."

Strategie, kamarádi, voliči

Zásadně však nesouhlasí Pavel Šrámek: „Nic není domluveno, o ničem nevím a o všem rozhodují voliči. To znamená, že výsledky budou v sobotu, pak teprve začneme o něčem přemýšlet. Ale ty průzkumy, těm já nevěřím. Vůbec. Tak, jak dopadnou volby, podle toho budeme vytvářet další povolební strategii ve vyjednávání. Zatím nikdo neví nic, a pokud někdo prohlásí, že je téměř rozhodnuto, tak promiňte, tak to je nevědomec.“ Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se redakci stručně vyjádřil: „O tom zákulisí jsem neslyšel a kdo se mnou nejednal!“

Poněkud ze široka odpovídá další dotčená strana, Martin Zrzavecký za ČSSD: „Nikdo přece teď ode mne nemůže čekat, že řeknu, s tím půjdu a s tím nepůjdu. Jsem připraven spolupracovat s kýmkoliv, kdo má srdíčko na správné straně a rozum v hrsti. Musím přiznat, že za ta léta v politice mám ve spoustě stran mnoho kamarádů, lidsky jsme si s některými sedli, ať už je to současná koalice v čele s primátorem Baxou nebo náměstkem Šindelářem, stejně tak Ondra Ženíšek je v pohodě kluk, se kterým se bavím. A také v Občanech mam spoustu kamarádů, takže těžko vám nyní budu odpovídat na to, s kým ano a s kým ne. Strašně moc bude záležet na tom, jak to vypadne. A že je předem rozhodnuto? V žádném případě, my hájíme svoje hlasy, obecně tady za ta dlouhá léta se pohybujeme někde nad hranicí těsně nad dvaceti procenty, takže zabojujeme, abychom měli minimálně to, ne-li víc, a uvidíme, jak to rozdají voliči.“

Kmotr Jurečko není stmelovacím prvkem

A aby toho nebylo úplně tak málo, spekulace o možném spojení Občanů patriotů s ODS vyvrací Ludvík Rösch: „To jsou naprosté nesmysly a naprosté lži. My jsme byli poslední čtyři roky jako Občané.cz poměrně tvrdou opozicí vůči ODS i vůči ČSSD, takže žádné takové domluvy nejsou, a já jsem trošku pověrčivý a my doufáme, že nám občané dají důvěru a že nás zvolí a že v tom zastupitelstvu budeme. Ale vůbec nevíme, jak budou ty karty rozdány. Pravděpodobně se tam podle celostátních průzkumů dostane nový subjekt, dostane se tam ANO, ODS pravděpodobně výrazně oslabí. Navíc my jsme celé čtyři roky významně a řekl bych nejtvrději ze všech opozičních skupin a uskupení kritizovali tu ódéesku, nelíbilo se nám, že ji z pozadí řídí pan Roman Jurečko, a tak je vysoce nepravděpodobné, že bychom se s touto ódéeskou spojovali. Otázka je, jak budou rozdány karty. Možná, že nic jiného nezbyde. Ale naprosto jednoznačně popírám, že by takovéto dohody byly,“ uvádí k zákulisním jednáním.

Nikdo teď nechce spekulovat o budoucím koaličním uspořádání. Už jen několik desítek hodin ukáže, kdo mlžil více, kdo méně, kdo opravdu lhal, fabuloval  nebo mluvil zpříma.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Václav Fiala

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO V USA pustili na děti transvestitu. V rámci vzdělávání

14:21 VIDEO V USA pustili na děti transvestitu. V rámci vzdělávání

O Americe se mluví jako o zemi netušených možností a toto video potvrzuje, že přízvisko sedí. V měst…