O příštím prezidentu Spojených států je prý rozhodnuto. Bývalý spolupracovník Tony Blaira promluvil

12.03.2016 16:44

Bývalý spolupracovník Tonyho Blaira John McTernan tvrdí, že v prezidentských primárkách ve Spojených státech nebudou o budoucím prezidentu rozhodovat společenské třídy, ale národnostní menšiny. Předpovídá, že zvítězí Hillary Clintonová, protože si dokázala získat přízeň afroamerických voličů.

O příštím prezidentu Spojených států je prý rozhodnuto. Bývalý spolupracovník Tony Blaira promluvil
Foto: timesunion.com
Popisek: Bývalá americká ministryně zahraničí Hillary Clinton

Americký multimiliardář a lídr republikánské kandidátky Donald Trump se podle McTernana soustředí na získání podpory bílé dělnické třídy a pokračuje tak údajně ve strategii, kterou praktikoval již bývalý americký prezident Richard Nixon. „Trump vychází z téhož vlasteneckého populismu. Odvolává se na hněv bílých dělnických voličů, na které doléhají všechny negativní dopady ekonomické globalizace. Jejich vztek namířený proti elitám je pohonnou hmotou jeho kampaně,“ soudí McTernan.

„Problém je však v tom, že se Spojené státy mění a stávají se zemí, kde tvoří etnické menšiny faktickou většinu. Ve čtyřech nejlidnatějších státech, tedy Kalifornii, New Yorku, Floridě a Texasu je španělština de facto druhým oficiálně nejpoužívanějším jazykem. Jak se ovšem mohli přesvědčit prohispánští republikánští kandidáti Jeb Bush a Marco Rubio, aktivistická část republikánské strany voliče nijak neoslovila,“ uvádí McTernan a tvrdí, že podobnou bitvu mezi rasou a třídou vedou také demokraté.

„Bernie Sanders se snaží podobně jako Trump využít ve svůj prospěch rozhořčení voličů nad negativními dopady globalizace a daří se mu to. Jeho vítězství v primárkách v Michiganu ukazuje, že je schopen oslovit dělnickou třídu společně se střední třídou, která požaduje ekonomické reformy. Primárky v Missouri však ukázaly, že Afroameričané mají zcela odlišný pohled na to, co je důležité. Z jejich pohledu je příslušnost k rase mnohem důležitější než příslušnost ke společenské třídě,“ poukazuje McTernan.

Podle McTernana si měl Sanders uvědomit, že nejenom na bílých, ale také na „černých“ v primárkách záleží. Na rozdíl od jeho konkurentky Hillary Clintonové. „Afroameričanům je téměř třikrát častěji odepřena možnost vzít si hypotéku v porovnání s bílými Američany. Něco musí být špatně, když pravděpodobnost, že bude bílý Američan zastaven a kontrolován policií, je mnohem nižší, než u Afroameičana,“ cituje McTernan některá vyjádření bývalé ministryně zahraničí, díky kterým si získává přízeň afroamerických voličů.

Počínání Clintonové je pro McTernana jasným signálem, že Clintonová v demokratických primárkách předčí Sanderse a nakonec porazí v přímém souboji také pravděpodobného kandidáta republikánů Donalda Trumpa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zrušení ČT: Sepsán zásadní článek

10:04 Zrušení ČT: Sepsán zásadní článek

Předseda Strany svobodných občanů Tomáš Pajonk se ve svém komentáři na facebookovém profilu vyjádřil…