O příštím prezidentu Spojených států je prý rozhodnuto. Bývalý spolupracovník Tony Blaira promluvil

12.03.2016 16:44

Bývalý spolupracovník Tonyho Blaira John McTernan tvrdí, že v prezidentských primárkách ve Spojených státech nebudou o budoucím prezidentu rozhodovat společenské třídy, ale národnostní menšiny. Předpovídá, že zvítězí Hillary Clintonová, protože si dokázala získat přízeň afroamerických voličů.

O příštím prezidentu Spojených států je prý rozhodnuto. Bývalý spolupracovník Tony Blaira promluvil
Foto: timesunion.com
Popisek: Bývalá americká ministryně zahraničí Hillary Clinton

Americký multimiliardář a lídr republikánské kandidátky Donald Trump se podle McTernana soustředí na získání podpory bílé dělnické třídy a pokračuje tak údajně ve strategii, kterou praktikoval již bývalý americký prezident Richard Nixon. „Trump vychází z téhož vlasteneckého populismu. Odvolává se na hněv bílých dělnických voličů, na které doléhají všechny negativní dopady ekonomické globalizace. Jejich vztek namířený proti elitám je pohonnou hmotou jeho kampaně,“ soudí McTernan.

„Problém je však v tom, že se Spojené státy mění a stávají se zemí, kde tvoří etnické menšiny faktickou většinu. Ve čtyřech nejlidnatějších státech, tedy Kalifornii, New Yorku, Floridě a Texasu je španělština de facto druhým oficiálně nejpoužívanějším jazykem. Jak se ovšem mohli přesvědčit prohispánští republikánští kandidáti Jeb Bush a Marco Rubio, aktivistická část republikánské strany voliče nijak neoslovila,“ uvádí McTernan a tvrdí, že podobnou bitvu mezi rasou a třídou vedou také demokraté.

„Bernie Sanders se snaží podobně jako Trump využít ve svůj prospěch rozhořčení voličů nad negativními dopady globalizace a daří se mu to. Jeho vítězství v primárkách v Michiganu ukazuje, že je schopen oslovit dělnickou třídu společně se střední třídou, která požaduje ekonomické reformy. Primárky v Missouri však ukázaly, že Afroameričané mají zcela odlišný pohled na to, co je důležité. Z jejich pohledu je příslušnost k rase mnohem důležitější než příslušnost ke společenské třídě,“ poukazuje McTernan.

Podle McTernana si měl Sanders uvědomit, že nejenom na bílých, ale také na „černých“ v primárkách záleží. Na rozdíl od jeho konkurentky Hillary Clintonové. „Afroameričanům je téměř třikrát častěji odepřena možnost vzít si hypotéku v porovnání s bílými Američany. Něco musí být špatně, když pravděpodobnost, že bude bílý Američan zastaven a kontrolován policií, je mnohem nižší, než u Afroameičana,“ cituje McTernan některá vyjádření bývalé ministryně zahraničí, díky kterým si získává přízeň afroamerických voličů.

Počínání Clintonové je pro McTernana jasným signálem, že Clintonová v demokratických primárkách předčí Sanderse a nakonec porazí v přímém souboji také pravděpodobného kandidáta republikánů Donalda Trumpa.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…