O utajené lásce TGM knižně

21.09.2017 10:11

V nakladatelství Universum vychází kniha Petra Zídka o tajné lásce prezidenta Masaryka. První životopis ženy, která v roce 1928 navázala intimní vztah s TGM, přináší neznámý osud spisovatelky, básnířky, publicistky a veřejné aktivistky Oldry Sedlmayerové.

O utajené lásce TGM knižně
Foto: Radim Panenka
Popisek: Busta TGM na českém velvyslanectví v Paříži

Životní příběh, který je napínavý a poutavý, přenese čtenáře do zákulisí prvorepublikové politiky. Kniha objevuje a popisuje milostný vztah, který měl navždy zůstat utajen. Masarykovy nikdy dříve nepublikované erotické dopisy ukazují, že československý prezident prožíval v letech 1928–1934 s Oldrou vášnivý milostný román. Tu, která poznala Masaryka jako málokdo, čekalo nakonec smutné stáří v osamění, zapomnění a bídě.

Autorem knihy je Petr Zídek. Český novinář a historik, který momentálně působí jako redaktor sobotní přílohy Lidových novin Orientace. Autor se věnuje hlavně československým dějinám 20. století, mezinárodními vztahy a historií Afriky.

ParlamentníListy.cz přináší krátkou ukázku z knihy, která popisuje pocity Oldry po Masarykově smrti:

„Masarykova smrt 14. září 1937 Oldru zdrtila. Edvardu Benešovi psala: „Myslím, že jsem Jej znala jako málokdo – lépe, jistě lépe než Jeho rodina.“ A dodala: „Pro mě život ztrácí smysl.“ V Masarykův úmrtní den napsala i jeho tajemníku Antonínu Schenkovi: „Nemělo by smyslu říkat slova soustrasti, když celý život mně ztrácí smysl a svět zahalila tma. Kdo komu bychom vlastně měli soustrast vyslovovat – vždyť je jen bolest a hrůza! Věřím ve věčný mír toho svatého srdce a té drahé Duše, zlými a omezenými lidmi tolikrát zraňované, dočkal se té vytoužené samoty a pokoje!“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: tan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Potřetí navrhují Koudelku na generála? Prezident Zeman Soukupovi vyjmenoval, co šéf BIS napáchal jenom v mezidobí

22:47 Potřetí navrhují Koudelku na generála? Prezident Zeman Soukupovi vyjmenoval, co šéf BIS napáchal jenom v mezidobí

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek opět promluvil k českým divákům na TV Barrandov o svých názorech na…