ODS a TOP 09 alibisticky utíkají do opozice. Zato my jsme zodpovědní, ohromil lidovec Moravce

10.11.2013 14:13

I po čtrnácti dnech po předčasných sněmovních volbách je složení budoucí vlády stále nejisté. Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka se v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT 24 shodl s Jaroslavem Faltýnkem, předsedou poslaneckého klubu ANO, na tom, že vinu nesou zejména rozbroje uvnitř ČSSD. „My jsme dneska stabilizující prvek na politické scéně,“ prohlásil Faltýnek rozhodně.

ODS a TOP 09 alibisticky utíkají do opozice. Zato my jsme zodpovědní, ohromil lidovec Moravce
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Marian Jurečka, 1. místopředseda KDU-ČSL a kandidát na hejtmana v Olomouckém kraji
reklama

Podle průzkumu České televize by většina lidí nejvíce uvítala koalici ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Jurečka ale podotkl, že lidovci se nechtějí hnát do vlády za každou cenu. „Chtěli bychom vytvořit půdorys stabilní vlády, ať už s námi, nebo bez nás,“ uvedl s tím, že i po dvou týdnech od voleb stojí teprve na začátku všech vyjednávání. „Na rozdíl od ODS a TOP 09 se alibisticky nevymlouváme, že míříme do opozice,“ dodal.

„I po čtrnácti dnech jste se nikam neposunuli?“ zeptal se moderátor Václav Moravec nevěřícně. Jurečka odvětil, že všechny možnosti poměřují na miskách vah tak, aby výsledkem byla stabilní vláda, která přežije celé své čtyřleté funkční období. Navíc se prý občané obávají, aby lidovci opět nechtěli být u vlády stůj co stůj, a oni se chtějí této nálepky zbavit.

Jako možnou komplikaci při utváření této koalice vidí Faltýnek otázku zvyšování daní, které sice hnutí ANO důrazně odmítá, ale naopak KDU-ČSL ve svém programu prosazuje zavedení progresivního zdanění. „Jsme pro určitou solidaritu, ale stát musí umět daně vybírat a začít šetřit nejprve na sobě,“ prohlásil. Až pokud by byly zavedeny úspory a funkční vybírání daní, bylo by ANO ochotné o zvýšení daní diskutovat. Dříve prý ale rozhodně ne.

Babiš? Třeba předseda rozpočtového výboru

Jurečka sice potvrdil, že progresivní zdanění je pro lidovce prioritní nástroj, avšak nebudou se bránit i diskuzi o jiných postupech, například společném zdanění manželů. Problémem by ale podle něj mohlo být téma druhého pilíře důchodové reformy. Zatímco KDU-ČSL ho považuje za nefunkční, ANO by chtělo prosadit, aby byl povinný. „Je to velké téma a chtěli bychom ho diskutovat i s jinými stranami, například zelenými. Nechceme opakovat situaci z minulosti, kdy se tak podstatné reformy řešily bez názoru ostatních,“ poznamenal.

Komplikací může být i požadavek prezidenta Miloše Zemana, aby všichni ministři budoucí vlády měli lustrační osvědčení. Nabízí se proto otázka, jakou roli by hrál v budoucí vládě šéf hnutí ANO Andrej Babiš. „Z mého pohledu by Babiš měl být ve vládě, pokud skutečně tato situace nastane. Vše ostatní jsou zatím jen spekulace,“ míní Faltýnek. V pozici předsedy sněmovny si ho prý ale on osobně představit nedokáže. Pokud by mu ministerské či dokonce premiérské křeslo bylo z toho důvodu odepřeno, spíše by ho uvítal například v roli předsedy rozpočtového výboru.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

17:38 Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

Prezidentu Václavu Klausovi se nechce věřit, že máme tak hloupou politickou elitu, že by byla ochotn…