ODS dělá hrubé chyby, které nahrávají levici, říká pravicový starosta

08.11.2012 14:20

ROZHOVOR Starosta Aše Dalibor Blažek býval členem ODS, nyní působí jako nezávislý. Protože kandidoval ještě v modrém dresu, nechal se po vystoupení ze strany potvrdit ve funkci. Blažek dokonce působil jako předseda ašské organizace… Důvodem bylo, že vedení ODS ašskou pobočku zrušilo kvůli spolupráci s komunisty. Po volbách totiž vítězná ODS, která získala více než 34 procent, nabídla místo v městské radě i Michalu Oravcovi, který byl zvolený sice jako bezpartijní, ale na kandidátce KSČM. Přesto o své bývalé straně mluví starosta ještě celkem smířlivě a nedávné vítězství levice ho velmi mrzí…

ODS dělá hrubé chyby, které nahrávají levici, říká pravicový starosta
Foto:
Popisek: Starosta Aše Dalibor Blažek, který vystoupil z ODS a nyní je nezávislý

Pane starosto, jak vnímáte výsledky voleb? A Jak byste hodnotil volební (ne)účast a drtivý propad pravice?

Výsledky voleb vnímám rozporuplně. Jsem pravicově založený člověk a tak mne samozřejmě výrazné vítězství levice mrzí a nenechává klidným. Přesto jsem podobný výsledek očekával. Pravice, podle mého názoru, sklízí daň za pokus o reformy a „úspornou“ politiku, což je vždy voda na mlýn opozice. Je jenom velká škoda, že se zejména ODS nezbavila korupčních skandálů, které ji znevěrohodňují u pravicových voličů. Na příkladu Aše je vidět i další hrubá chyba ODS. Pro domnělou spolupráci s jedním nezávislým zastupitelem, který kandidoval na kandidátce KSČM, zrušila výkonná rada místní organizaci ODS v Aši. Tento krok byl veřejností velmi kriticky vnímán a v prvních volbách za to byly dány známky. Zatímco ODS propadla tak, jako nikdy v minulosti, celkovým vítězem se s téměř 38% stalo Hnutí za harmonický rozvoj měst a obcí. Toto hnutí je v Aši zcela neznámé. Pouze stačilo, že za něj kandidovali starostové z Aše (bývalý předseda ODS) a Krásné. Na tomto příkladu je vidět, že přezíravé chování k členské základně na místních úrovních je hrubou chybou vedení ODS. Dosud se tato strana opírala zejména o pracovitost svých členů, kteří svou obětavostí vyvažovali skandály špiček.

Jaký osud podle Vás čeká současnou vládu?

Můj názor je jednoznačný. Vláda, která za dva roky vyměnila 10 ministrů, není moc věrohodná. Přestože nejsem ekonom, souhlasím s „rebely v ODS“, že se v době krize nemají zvedat daně. Osobně si nedovedu představit, jakým způsobem by tato vládla dovedla v klidu zemi k volbám až v roce 2014. Na druhou stranu výsledky krajských voleb hrozí výrazně levicovou vládou, která byla vždycky typická především zadlužováním, se kterým se pak ty další vládnoucí garnitury musí nějak „poprat“. Z této varianty mám strach a proto bych volil menší zlo. Obávám se, že to však povede k volbám a bude muset opět rozhodnout volič.

Metylalkohol, hrozba, která si stále vybírá svou daň, zabil v Česku již 30 lidí. Jak celou situaci s otravou metylalkoholem vnímáte? Co je podle Vás příčinou, a souhlasíte s navrhovanými legislativními opatřeními vlády, která se zatím nezdají být účinná?

Metylalkohol je typickým příkladem postupu České republiky. Dokud se nestane nic horšího, než pouze to, že někdo okrádá stát o daně, nejedná se o prioritu kterékoliv vlády, které již dávno mohly tvrdě zasáhnout. Jakmile zemřou lidé, chytí se problému média a začne hlasité volání po odpovědnosti, dokáží naše státní složky poměrně rychle a účinně celý uzel rozplést. Pak se totiž koná bez ohledu na vlivy zájmových skupin lobbistů a politiků. Podobných jakoby skrytých problémů ale v této republice máme celou řadu. Stali jsme se jednou z velmocí výroby a distribuce drog. Zejména na západě republiky jako starostové voláme po daleko razantnějším přístupu. Ten zřejmě přijde až v momentě, kdy někdo namíchá špatnou dávku pervitinu a umře pár lidí. Pokud navíc mezi těmito nešťastníky bude syn či dcera nějakého dobrého novináře či vysokého politika, pak se možná ledy hnou. Přijde totiž „společenská objednávka“. Dalším po léta neřešeným problémem je prostituce. Opět stejná situace. Její řešení není mezi prioritami našich vlád či poslanců a tak to u nás na západě vypadá jako v rozvojové zemi na dálném východě. Obdobný problém, který trápí celou republiku, je například obchodování s kovovým šrotem, kde končí vše kovové, co se ve městech dá odšroubovat či vytrhnout  - ať jsou to okapy či kanálové vpusti. Opět to neumíme řešit. O příspěvcích na bydlení pro sociálně slabé, které plynou ve velkých částkách ze státního rozpočtu do kapes podnikavých pronajímatelů, je už zbytečné psát. Zde je jeden zdroj peněz ve státním rozpočtu, který by mohl „sanovat“ zvyšování DPH.

Ani Ašsku se nevyhnuly problémy s nezaměstnaností, přesto je zde ale větší problém s podprůměrnými mzdami. Město se tak rozhodlo vytvořit nabídky pro investory, kteří by využili propojení města s německou dálniční sítí a velmi snadnou dostupností průmyslových oblastí Saska i Bavorska. Jak se projekt vyvíjí? Podařilo se Vám již sehnat zmíněné investory?

Na Ašsku není velká nezaměstnanost, nicméně úroveň mezd je velmi nízká. Rozhodli jsme se zkusit využít ideálního napojení Aše na německou dálniční síť a přivést ve spolupráci se soukromým developerem některé další zaměstnavatele. V tuto chvíli jsou podepsány smlouvy na pozemky, změněn územní plán a připravuje se studie vlivu dopadů na životní prostředí. Pokud vše půjde podle plánu, mohl by přímo na hraničním přechodu do dvou let začít růst průmyslový park. Orientační zájem investorů je značný a doufáme proto v úspěch.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Oldřich Szaban

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soudruhu předsedo Filipe, klesl jste až na samé dno. Jste arogantní buržoust s dvousettisícovým platem. KSČM půjde do kopru. Po debaklu ve volbách je u komunistů velmi, velmi husto

6:44 Soudruhu předsedo Filipe, klesl jste až na samé dno. Jste arogantní buržoust s dvousettisícovým platem. KSČM půjde do kopru. Po debaklu ve volbách je u komunistů velmi, velmi husto

EXKLUZIVNĚ Uvnitř KSČM po několika volebních debaklech, na něž reagoval i vznik názorové platformy R…