ODS musí ukázat zájem o normálního člověka v hospodě, nebo i o hospodského, říká před kongresem Vondra

15.01.2016 11:49

Podpora střední třídy a živnostníků, ale migrační krize. To jsou témata, jimiž chce ODS přitáhnout zpátky voliče a dostat se až k dvacetiprocentní voličské podpoře. V rozhovoru pro dnešní Lidové noviny to řekl Alexandr Vondra, který byl ministrem v občanskodemokratických vládách Mirka Topolánka a Petra Nečase. Byl také senátorem za ODS. O víkendu míří na stranický kongres už jako řadový člen.

ODS musí ukázat zájem o normálního člověka v hospodě, nebo i o hospodského, říká před kongresem Vondra
Foto: CEVRO Institut
Popisek: RNDr. Alexandr Vondra, ředitel Centra transatlantických vztahů VŠ CEVRO Institut

Vondra přiznal, že ohledně stavu ODS je ke spokojenosti ještě daleko. „Tu budeme cítit, až budeme zpátky přinejmenším na dvaceti procentech,“ uvedl. Zároveň vyjádřil podporu stávajícímu šéfovi ODS Petru Fialovi. „Úkolem ODS je v této fázi hlavně vrátit jí pověst a solidnost. V tomto ohledu je myslím důležité mít v čele člověka, jako je Petr Fiala, a ne nějakého profláknutého křiklouna,“ uvedl na toto téma mimo jiné.

Na otázku, co by tedy měla ODS udělat, aby se vrátila na jím zmíněných 20 procent voličských hlasů, pak Vondra odpověděl, že musí dělat politiku pro lidi. „Musí se zastat menších podnikatelů v době, kdy ANO Andreje Babiše dělá politiku jen ve prospěch největšího kapitálu a ČSSD Bohuslava Sobotky se vlísává různým pražským kavárenským hipsterům,“ prohlásil Vondra.

Občanská demokracie proto musí ukázat zájem o normálního člověka třeba v té české hospodě, nebo přímo o hospodského. „To je důvod, proč teď bojujeme proti elektronické evidenci tržeb i výkazům DPH. Hodně malých podnikatelů na venkově, s nimiž se potkávám, mi dnes říká, že se po zavedení vládních změn na živnosti vykašle. Ale pokud všichni půjdou na pracovní úřad, zemi to velmi uškodí. Vždyť stabilita jakékoli demokracie závisí na sebevědomé střední třídě,“ vysvětlil, proč ODS tak silně brojí proti EET i proti výkazům DPH.

Z nucené inkluze učitele trefí šlak

Dalším silným tématem je podle Vondry migrační krize. Je přesvědčen, že tady by ODS mohla být ve vyjádřeních mnohem razantnější. „Přístup Evropské unie totiž dosud hraničil se sebevražedným chováním. Úkolem pravice, a zvláště ODS, je proto nedopustit, aby nás někdo oběhl příliš zprava. Myslím tím nástup radikálního nacionalismu, který lze pozorovat v západní Evropě. To u nás nesmíme připustit,“ uvedl Vondra s tím, že na celý problém má silný vliv politická korektnost, cenzura a autocenzura, která sem proniká právě ze Západu. „Jsem pro ochranu menšin, to bezesporu. Přes ochranu menšiny ale nesmí dostat na frak většina,“ dodal.

Současnou vládu zkritizoval nejen za prosazování EET, ale i za snahy zakázat kouření v restauracích, nucenou inkluzi ve školách označil dokonce za tragickou. „Z ní učitele trefí šlak. Vůbec nechápu, jak s něčím takovým může přijít vláda se sociálnědemokratickým premiérem,“ uvedl s tím, že současná vláda nachystala „opravdu smrtící koktejl regulací a opatření, který zadusí svobodu“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Letná: Vyfoť se se svým politikem. Byla tam celá opozice. A Drahoš pěl hymnu na VIDEO

22:04 Letná: Vyfoť se se svým politikem. Byla tam celá opozice. A Drahoš pěl hymnu na VIDEO

Na demonstraci Milionu chvilek na Letenské pláni se v sobotu znovu sešlo asi dvě stě tisíc lidí. Po …