ODS může v příštích volbách získat 35 procent, píše pravičák. A nabízí plán

27.10.2013 11:26

Server Pravýbřeh.cz uveřejnil úvahu Jana Klusáčka, jenž má za to, že ODS se nemá zdržovat pláčem nad rozlitým mlékem. Volby pro tuto stranu sice dopadly katastrofálně, ale musí hledět dopředu, projít potřebnou proměnou spočívající ve třech zásadních aspektech a v příštích volbách mohou prý občanští demokraté získat 35 procent.

ODS může v příštích volbách získat 35 procent, píše pravičák. A nabízí plán
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Stánek ODS v Kadani

"To, co teď udělat musíme, je začít skutečně intenzivně pracovat na tom, aby příští volby dopadly jinak. Potřebujeme rozsáhlou a hlubokou reformu celé strany. Tato reforma musí mít jediný cíl: Získat zpět voliče, kteří už v minulosti ukázali, že nás jsou ochotni volit. V roce 2006 jich bylo téměř 1 900 tisíc (tedy přes 35 %). Reforma ODS by měla stát na třech pilířích: reforma stanov, reforma programová a reforma personální,“ poznamenává autor.

Strana by se podle jeho názoru měla více otevřít, a to např. tím, že by ve všech typech stranických voleb měli mít právo hlasovat všichni členové strany - jinými slovy - pryč s delegátským systémem, kde svou roli hrály různé zákulisní dohody. „Věřím, že člověk, kterého si zvolí 20 000 členů, má podstatně větší šanci na přilákání voličů oproti někomu, kdo to horko těžko upekl na kongresu díky kombinaci cukru a biče. Otevřená strana je conditio sine qua non č. 1,“ podotýká Klusáček.

Totéž prý platí i o programu, do tvorby jednotlivých kapitol programu by se měli zapojit všichni, kteří se o dané téma dlouhodobě zajímají. Nejbolestivější pak podle Klusáčka bude nezbytná personální obměna. Do vedení strany by se podle autora textu měli dostat ti, kteří ve volbách uspěli u voličů. Ale nejen tam, i mezi lidmi, kteří se třeba nedostali do sněmovny, je prý dost zajímavých osobností. Nesmíme prý přitom zapomínat na osobnost výrazného lídra. Bez něj ODS na 25 % nedosáhne, s ním onu šanci má, věří Klusáček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Akorát se snažíte blejt špínu na premiéra“. Čapí hnízdo v plzeňské debatě, Baxa s Bernardem vytočili lídryni ANO

23:02 „Akorát se snažíte blejt špínu na premiéra“. Čapí hnízdo v plzeňské debatě, Baxa s Bernardem vytočili lídryni ANO

Lídři Plzeňského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastn…